Szabolcs56 kérdése:

Valaki segitsen ezt megoldani teljes kiszámítással ne csak eredménnyel az összesset. Az els kép a feladat a második ahogy itthon csináltam?


Köszönömm előre is!??

[link]

[link]



2014. szept. 15. 17:23
 1/8 Csicsky ***** válasza:
100%

Így számolsz (próbáld meg végigkövetni, a zárójelbe a magyarázatokat írom):


3/2x + 3 = 5x + 1 – x


3/2x + 3 = 5x – x + 1 (a jobb oldalon: 5x – x = 4x)


3/2x + 3 = 4x + 1 (ezt kapjuk meg)


3/2x + 3 = 4x + 1 /*2 (minden tagot kiszorzunk 2-vel, hogy a tört „eltűnjön“)


2*3/2x + 2*3 = 2*4x + 2*1 (vagyis ezt csináljuk)


3x + 6 = 8x + 2 (ez kapjuk a kiszorzások után)


3x + 6 = 8x + 2 /-3x (kivonunk az egyenlet mindkét oldalából 3x-et)


3x + 6 – 3x = 8x + 2 – 3x (vagyis így)


3x – 3x + 6 = 8x – 3x + 2 (így számolunk: 3x – 3x = 0x, 8x – 3x = 5x)


6 = 5x + 2 (ezt kapjuk meg)


6 = 5x + 2 /-2 (kivonunk az egyenletből 2-őt, hogy az egyenlet egyik felén csak szám legyen, a másik felén meg csak az x-szel való kifejezés)


6 – 2 = 5x + 2 – 2


4 = 5x (ez jön ki, majd megfordítjuk az egyenletet – vagyis felcseréljük a jobb és a bal oldalát, hogy az x-es a kifejezés bal oldalt legyen)


5x = 4


5x = 4 /:5 (elosztjuk az egyenletet 5-tel)


5x/5 = 4/5


5/5x = 4/5


x = 4/5 = 0,8


Ellenőrzés:


3/2*0,8 + 3 = 5*0,8 + 1 – 0,8


1,2 + 3 = 4 + 1 – 0,8


4,2 = 4,2

2014. szept. 15. 18:39
 2/8 A kérdező kommentje:
Leirnád mindegyik ellenőrsését? És a 3-as feladatoto h kell?
2014. szept. 15. 18:44
 3/8 Csicsky ***** válasza:

3(x + 2) – 5(x + 3) = 9(x – 1)


3x + 3*2 – 5x – 5*3 = 9x – 9*1 (elvégezzük a szorzásokat)


3x + 6 – 5x – 15 = 9x – 9


3x – 5x + 6 – 15 = 9x – 9 (átcsoportosítjuk a tagokat, hogy lássuk, mit mivel fogunk összeszámolni)


-2x – 9 = 9x – 9 /+9


-2x = 9x ??


Ez az egyenlet csak akkor érvényes, ha x = 0, mert: -2*0 = 0 és 9*0 = 0.


Így a negyedik (legalsó) egyenletet összekötöd a második téglalappal, amelyikben a nulla van.


Az ellenőrzéseket úgy végzed el, hogy az egyenletbe az x helyébe beírod azt a számot, ami eredményként jött ki és aztán elvégzed a számításokat (szorzás, összeadás, kivonás).


Ellenőrzés:


3(x + 2) – 5(x + 3) = 9(x – 1)


3(0 + 2) – 5(0 + 3) = 9(0 – 1)


3*0 + 6 - 5*0 – 15 = 9*0 – 9


6 – 15 = -9


-9 = -9

2014. szept. 15. 20:27
 4/8 A kérdező kommentje:
Hát nemannyira értem,suliba vagyok 2őig addig leirnád részletesebben?
2014. szept. 16. 07:08
 5/8 Csicsky ***** válasza:

Az egyenlet:


x/4 – 1 = 37/5 – 5x /*4*5 (az egyenletet, vagyis az egyenlet mindkét oldalát kiszorozzuk a törtek nevezőivel, hogy eltávolítsuk a törteket)


4*5*x/4 – 4*5*1 = 4*5*37/5 – 4*5*5x (4*5/4=5, 4*5=20, 4*5*37/5=148, 4*5*5=100)


5x – 20 = 148 – 100x /+100x (hogy csak az egyik oldalon legyen az x-es kifejezés)


5x – 20 + 100x = 148 – 100x + 100x


5x + 100x – 20 = 148 – 100x + 100x


105x – 20 = 148 /+20 (hogy a jobb oldalon csak az x-es kifejezés maradjon)


105x – 20 + 20 = 148 + 20


105x = 168


x = 168/105 = 1,6


Az eredmény: x = 1,6 = 16/10 = 8/5


Ellenőrzés:


x/4 – 1 = 37/5 – 5x (az x helyébe majd a 8/5-öt írjuk)


A bal oldal: x/4 – 1 = 8/5/4 – 1 = 8/20 – 1 = 8/20 – 20/20 = (8 – 20)/20 = -12/20 = -3/5


A jobb oldal: 37/5 – 5x = 37/5 – 5*8/5 = 37/5 – 40/5 = (37 – 40)/5 = -3/5


Mindkét oldalon ugyanannak az eredménynek kell kijönnie, ha a megoldás jó.

2014. szept. 16. 10:20
 6/8 Csicsky ***** válasza:

(x – 1)*x – 1 = x² + 2x + 5 (elvégezzük a szorzásokat)


x*x – x – 1 = x² + 2x + 5


x²– x – 1 = x² + 2x + 5 /–x² (az x² kiesik mindkét oldalról)


x²– x – 1 – x² = x² + 2x + 5 – x² (majd átrendezzük az egyenletet)


x² – x²– x – 1= x²– x² + 2x + 5 (az átrendezés után, az x² kiesik mindkét oldalról)


–x – 1 = 2x + 5 /+x


–x – 1 + x = 2x + 5 + x (ezt a következő lépésben átrendezzük)


–x + x – 1 = 2x + x + 5


–1 = 3x + 5 /–5 (hogy ott, ahol az x-es kifejezés szerepel, ott más ne szerepeljen)


–1 – 5 = 3x + 5 – 5


–6 = 3x (megfordítjuk az egyenletet)


3x = –6 (megfordítottuk az egyenletet)


x = –6/3 = –2


Ellenőrzés:


(x – 1)*x – 1 = x² + 2x + 5 (az x helyébe a –2 értéket tesszük)


(–2 – 1)*( –2) – 1 = (–2)*(–2) + 2(–2) + 5


A bal oldal: (–2 – 1)*( –2) – 1 = (–3)*( –2) – 1 = 6 – 1 = 5


A jobb oldal: (–2)*(–2) + 2(–2) + 5 = 4 – 4 + 5 = 5


Mindkét oldalon ugyanaz az eredmény jött ki, tehát a számítás jó. Ezt az egyenletet összekötjük a sárga ablakocskában lévő –2-vel.

2014. szept. 16. 13:13
 7/8 Csicsky ***** válasza:

x/2 – (x–2)/12 = (x+7)/3 /*12 (az egyenletet kiszorozzuk 12-vel, hogy eltűnjenek a törtek)


12*x/2 – 12*(x–2)/12 = 12*(x+7)/3


6x – (x – 2) = 4x + 28


6x – x + 2 = 4x + 28


5x + 2 = 4x + 28 /–4x


5x + 2 – 4x = 4x + 28 – 4x


x + 2 = 28 /–2


x + 2 – 2 = 28 – 2


x = 26


Ellenőrzés:


x/2 – (x–2)/12 = (x+7)/3 (az x helyébe 26-ot írunk)


26/2 – (26–2)/12 = (26+7)/3


A bal oldal: 26/2 – (26–2)/12 = 13 – 24/12 = 13 – 2 = 11


A jobb oldal: (26+7)/3 = 33/3 = 11


A két eredmény egyezik, a számítás tehát jó.

2014. szept. 16. 13:28
 8/8 Csicsky ***** válasza:

x + 7 = 5x – 3 /–x


x + 7 – x = 5x – 3 – x


7 = 4x – 3 /+3


7 + 3 = 4x – 3 + 3


10 = 4x


x = 10/4 = 2,5


Ellenőrzés:


x + 7 = 5x – 3 (az x helyébe a megoldást, vagyis a 2,5-öt írjuk)


2,5 + 7 = 5*2,5 – 3


Bal oldal: 2,5 + 7 = 9,5


Jobb oldal: 5*2,5 – 3 = 12,5 – 3 = 9,5


A két eredmény egyezik.

2014. szept. 16. 13:38