Matematika- függvényes feladat. Segit valaki?


f:R -> R* ; f(x)= mx^2 -mx+2 ; m eleme R*. Határozd meg az m valós, zérótól

különböző paraméter értékét úgy, hogy a függvény legkisebb értéke 1 legyen!


2014. szept. 12. 01:22
 1/4 anonim ***** válasza:

Valami ilyesmi:


[link]

2014. szept. 12. 06:02
 2/4 anonim ***** válasza:

Jó bonyolultra sikerült...


Próbáljuk meg visszavezetni az eddig tanultakra a feladatot; milyen m>0 értékre lesz az m paraméterű mx^2-mx+2=1 egyenletnek 1 megoldása? (Azért m>0, mert ha kisebb lenne, akkor a főegyüttható negatív lenne, ekkor viszont a függvénynek maximuma lenne (tehát az 1 érték nem a legkisebb, hanem a legnagyobb lesz))


Tehát oldjuk meg ezt az egyenletet: /-1


mx^2-mx+1=0


Ennek az egyenletnek akkor lesz pontosan 1 megoldása, ha a diszkriminánsa 0: a=m, b=-m, c=1:


(-m)^2-4*m*1=0


m^2-4m=0


m*(m-4)=0


A bal oldalon egy szorzat van, amely csak akkor lehet 0, ha legalább 1 tényezője 0, így vagy


m=0, ami nem lehet, vagy


m-4=0, vagyis m=4, tehát m=4 esetén a 4x^2-4x+2 függvényt kapjuk. Most erre be kell látni, hogy az 1 a minimuma a függvénynek. Ezt a következőképpen tudjuk megoldani: írjuk fel az eredeti egyenletet:


4x^2-4x+2=1 /-1


4x^2-4x+1=0


Megoldóképlettel kijön, hogy x1=x2=1/2, vagyis az egyenletnek tényleg csak 1 megoldása van, ráadásul a főegyüttható pozitív, így az 1 tényleg minimuma lesz a függvénynek m=4 esetén.

2014. szept. 12. 13:32
 3/4 anonim ***** válasza:

Legegyszerűbb deriválni.


f'=m(2x-1)=0, tehát x=1/2 helyen lesz a minimum:


f(min)=(m/4)-(m/2)+2=1


Ebből m=4.

2014. szept. 12. 17:15
 4/4 anonim ***** válasza:
Nem mondod... Szerinted hol tanulják középszinten a deriválást?
2014. szept. 12. 17:17