"Ha az egyik könyvespolcról 20 könyvet áttennénk a másikra, akkor ezen 4-szer annyi könyv lenne, mint amennyi az elsőn maradt. Ha azonban a második polcról tennénk át 20 könyvet az elsőre, akkor az elsőn annyi könyv lenne, mint amennyi a másodikon volt eredetileg.Hány könyv van a két polcon?"


Hogy kell megoldani? hogy írjam le stb., megoldás? :/ sosem voltam jó a hasonló feladatokban



2014. szept. 10. 20:44
 1/9 anonim ***** válasza:

Egyik polc: x.

Másik polc: y.

20 könyvet átteszünk: x-20 marad.

A másik polcon y+20 lesz.

Azt mondja, hogy (x-20) * 4 = y+20.

Meg is van az első egyenlet.

De az a gond, hogy 2 ismeretlen van benne... kéne még egy ilyen egyenlet.

Mit is mond még ezután?

Abból már kijön a 2. egyenlet.

Utána már csak meg kell oldani.

2014. szept. 10. 20:51
 2/9 anonim ***** válasza:
az egyiken 40 a másikon 60
2014. szept. 10. 21:00
 3/9 A kérdező kommentje:

a feladat ennyiből áll, de hogy kell kiszámolni?

valami ilyesmire jutottam (x-20)*4=y+20 de nem vagyok benne biztos , hogy jól haladok ,innen tovább meg nem jutok, nem scak az eredményt akarom hanem magát a levezetést meg hogy mit kell csinálni,nem azért mert lusta vagyok hanem tényleg megakarom tudni :/

2014. szept. 10. 21:08
 4/9 anonim ***** válasza:

Ezt írtam én is, és ez az első egyenlet.

De ebből még nem lehet kiszámolni, mert több így az ismeretlen, mint az egyenlet.

Olvasd már el a következő mondatot is! Mit is mond az?

2014. szept. 10. 21:11
 5/9 A kérdező kommentje:
sajnos akárhogy nézem nem jövök rá :'(
2014. szept. 10. 21:21
 6/9 anonim ***** válasza:

Elég baj :-(

Kedves kérdező, 1 perc alatt lepörgetjük neked a példát. Semmi gond... de mi lesz a dolgozatnál? Ott egy másik példa lesz, és nem pontosan ilyen.

És aztán mi lesz az életben, ahol valami egészen más probléma lesz? Pl. az, hogy érdemes-e devizahitelt felvenned?

Hogyan fogod azt kiszámolni?


Tehát - második polcról 20 könyv az elsőre:

az elsőn x+20 lesz,

a másodikon eredetileg y van,

x+20=y


Ezek után kiszámolni már roppant egyszerű.

2014. szept. 10. 21:26
 7/9 A kérdező kommentje:
de ezért akarok rájönni, ezek az arányossági x,yos stb. feladatok sosem mentek, amúgy fizikából is nagyon jó vagyok (5-ös vizsga) matematikából 4es szinten állok,azért kérdeztem mert megakarom érteni, szerinted másfél órája próbálkoznék vele?
2014. szept. 10. 21:28
 8/9 anonim ***** válasza:

Oldjál meg sok ilyen példát, segítünk.

Csak menjél át a hf rovatba, mert ezek nem tudományos kérdések.


Csináld úgy, ahogy mutattam: olvasd a szöveget és fordítsd át betűkre meg összefüggésekre.

Az ilyen példákban mindig az a lényeg, hogy találjál annyi egyenletet, ahány ismeretlened van.

2014. szept. 10. 21:37
 9/9 anonim ***** válasza:

Ezek azok a feladatok ahol megérteni lehet a dolgokat, nem kell mindjárt egyenlethez kapkodni. Picit játszani kell a dologgal.


Tegyük fel, hogy az első könyvespolcon van ötven könyv, átteszünk húsz könyvet, akkor az elsőn maradt harminc, tehát az első feltétel erre az esetre azt mondja hogy a másodikon most 120 könyv van, eredetileg pedig száz volt. Itt állj meg, nézzd meg, érthető? Nézzd meg hogy nézne ki hatvan etc könyvvel.


Hát ha az elsőhöz hozzáadunk huszat, az lesz hetven. Ez nem száz tehát az eredeti tippünk nem jött be.


Viszont látható hogy egy ismeretlennel végig lehet az egészet csinálni és nem is nehéz!


Első könyvespolcon indulunk x könyvvel. Átteszük 20-at, marad (x-20), a második most van négyszerese 4*(x-20)=4x-80. Eredetileg 20-al kevesebb volt: eredetileg a második könyvespolcon 4x-100 volt. Hát ha ebből átteszünk húszat akkor az elsőn van x+20.


x+20=4x-100

120=3x


Az első 40, a másodikon pedig 60 volt eredetileg.


És most lehet felírni az egészet kétismeretlenes egyenletként, most hogy a feladat már ismerős:


4(x-20)=y+20

x+20=y


Beirjuk a másodikat az elsőbe:


4(x-20)=x+40


és ugyanaz kijött.

2014. szept. 11. 21:26