Ezeknek a feladatoknak mi a megfejtése, eredménye?


1, Hány oldala van annak a konvex sokszögnek, amelyben az átlók száma egyenlő az oldalak számával?


2, Hány oldala van annak a konvex sokszögnek , melyben 3420 fok a belső szögek összege?


3, Lehet-e egy sokszögben a belső szögek összege 4590 fok?


Légyszíves a gondolat menetet is írjátok le.


2014. aug. 28. 17:56
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Tetszőleges n oldalú sokszögnek n*(n-3)/2 átlója van, és ezt nem is nehéz belátni; mindegyik csúcsból n-3 átló húzható (mivel a szomszédjaiba és önmagába nem megy átló), ezzel n*(n-3) átlót számoltunk meg, viszont mindegyik átlót megszámoltuk mindkét végpontján, vagyis kétszer számoltuk, ezért osztanunk kell 2-vel, így jön ki az n*(n-3)/2-es képlet (ez persze csak akkor igaz, ha n>2 egész, mivel a legkisebb csúcsszámú síkidom a háromszög).


Ezzel felírható az egyenlet; az átlók száma megegyezik az oldalak számával, vagyis


n*(n-3)/2=n /*2

n*(n-3)=2n /zárójelbontás

n*n-3*n=2n /-2n

n*n-5*n=0 /kiemelünk n-t

n*(n-5)=0


A bal oldalon egy szorzat van, a jobb oldalon 0, így akkor jutunk megoldáshoz, ha a szorzat valamelyik tényezője 0, így


vagy n=0, ez viszont nem lehet, mivel 0 oldalú sokszög nincs (de definiálhatjuk úgy, hogy az a "semmi", ennek 0 átlója van, tehát jó megoldást kaptunk).


vagy n=5, vagyis az ötszög lesz a megoldás (és igaz is; ha lerajzolod, meglátod).


2. Tetszőleges n oldalú (konvex) sokszögben a belső szögek összege 180°*(n-2). Ennek az az oka, hogy ha egy csúcsból kiindulva behúzzuk az összes átlót, akkor n-2 darab háromszögre bontjuk a sokszöget, és minden háromszögnek 180°a belső szögeinek összege, és mivel mindegyik háromszög mindegyik szöge valamelyik részszöge az eredeti síkidomnak, így megszámltuk a szögeket, pontosan 180°*(n-2).


Erre már felírható az egyenlet:


180°*(n-2)=3420° /:180°

n-2=19 /+2

n=21, vagyis a huszonegyszög lesz a megoldás.


3. A 2.)-ben tárgyaltak miatt


180°*(n-2)=4590° /:180°

n-2=25,5 +2

n=27,5, ez viszont nem jó megoldás, mivel "huszonhétésfélszög" nem létezik.

2014. aug. 28. 18:26
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm :) Még lenne egyetlen egy feladat amit elfelejtettem ide írni .


4, Egy termék ára eredetileg 98 ezer Ft volt. Kétszer ugyanolyan mértékben emelték az árát, így most 128 ezer Ft-ba kerül. Mennyibe került az első áremelés után?

2014. aug. 28. 20:22
 3/3 Csicsky ***** válasza:

Ha arról van szó, hogy kétszer egymás után mindig az előző árhoz képest ugyanannyi százalékkal, akkor:


Az első emelés után az ára a terméknek: 98*x ezer Ft

A második emelés után az ára a terméknek: 98*x*x = 128 ezer Ft


98*x² = 128


x = √(128/98) = √1,3061224 = 1,1428571


98*1,1428571 = 112 ezer Ft

2014. szept. 1. 21:54