Egy ammónia oldat ph-ja 11,0. Standard körülmények között mekkora térfogatot töltene be az oldat 1,0 dm3-ében oldott állapotban jelenlevő ammónia? K= 1,75*10-5 (1,75*10 a -5-en)mol/dm32014. aug. 28. 14:41
1/1 Silber válasza:
ph=11 => pOH=14-11=3
[OH-]=10^-3 M
K=[OH-]^2/[c(NH3)-[OH-]]
Kc(NH3)-K[OH-]=[OH-]^2
Kc(NH3)=[OH-]^2+K[OH-]
c=[OH-]*([OH-]+K)/K
NH3 + H2O -> NH4OH egyenlet miatt c(NH3)=c[OH-]. Mivel c=n/V ahol V=1 dm^3, így c=n.
pV=nRT => pV=cRT
V=cRT/p
Összegezve:
V=[OH-]*([OH-]+K)*RT/(K*p)