Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene földrajzból?

Valaki segítene földrajzból?

Figyelt kérdés

[link]

[link]


2014. aug. 21. 22:01
 1/1 anonim ***** válasza:

A hullámzásos feladatban csak azt tudom, hogy a vízmolekulák körpályán mozognak, ezért mindig ugyanoda térnek vissza, vagyis hiába van az a látszat, hogy a hullámzás odébb sodorja őket, ez nincs így (kivéve persze, amikor a sekély partközeli vízben átbukik a hullám).

A tengerjárásosat viszont tudom. A jelenség csillagászati oka a Hold és a Nap árapály keltő hatása, ami egyfelől a Földnek a Hold felé néző oldalán a Hold gravitációja miatt megemeli az óceánok vízszintjét, illetve a Földnek a Holddal átellenes oldalán szintén vízszintemelkedés történik, amit meg az okoz, hogy valójában nem a Föld körül kering a Hold, hanem a Hold és a Föld is kering a Föld-Hold rendszer közös tömegközéppontja körül. Ez a tömegközéppont persze jóval közelebb van a Föld középpontjához, mint a Holdéhoz, mert a Földnek sokkal (81-szer) nagyobb a tömege, mint a Holdnak, olyannyira, hogy ez a pont valahol a Föld belsejében van, de nem esik egybe a Föld középpontjával, hiszen azzal csak akkor eshetne egybe, ha a Föld végtelenszer nagyobb tömegű lenne, mint a Hold. Így viszont a Föld ezen tömegközéppont körüli keringése miatt is centrifugális erő lép fel, ami a Holddal átellenes oldalon is dagályt okoz. Apály tehát a Hold irányára merőlegesen alakul ki a Föld két a Hold felől nézve oldalirányba néző oldalán. Itt van erről egy jó ábra:


[link]


Vagyis tehát a Föld felszíne 4 részre osztható, és abból 2 helyen van egyszerre dagály (a Hold felé néző, és a másik irányba nező oldalon), és 2 helyen van apály (az "oldalra" néző oldalakon).


A legnagyobb magassággú dagály újholdkor és teleholdkor keletkezik. Neve szökőár, és az oka ennek az, hogy ilyenkor a Hold és a Nap egy vonalba esik, és ezért a Nap gyengébb árapály hatása is hozzáadódik a Holdéhoz, és így nagyobb szintkülönbség alakul ki dagály-apály között. Első és utolsó negyedkor a két hatás lerontja egymást, de mivel a Hold hatása az erősebb, ilyenkor is a Hold irányába (és vele ellentétesen) lesz a dagály, csak kicsit kisebb magasságú lesz, ez a vakár. Erről is van egy jó összehasonlító ábrakettős:


[link]

2014. aug. 27. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!