Szükségem lenne segítségre az alábbi feladatoknál (? ) (főleg trigonometria)


Jövőre emelt szinten szeretnék matekból érettségizni, ezért most nyáron gyakorlok. De így tanár nélkül egymagam elég nehéz.

A trigonometriai feladatokkal akadnak gondjaim. Ezért kiírtam nektek egy word fájlba azokat a feladatokat, amelyekkel nem boldogultam.

Van még egy plusz feladat, amit nem tudok megcsinálni. Pedig szinte 100% hogy csináltunk ilyet tavaly, de nem emlékszem már a menetére.(az az utolsó feladat)

Odaírtam zárójelben hogy mi a megoldásuk.


[link]


Bárki aki segítene hogyan kell megoldani, vagy csak elmondaná a menetét, a logikáját nagyon megköszönném. :)


2014. aug. 16. 16:21
 1/5 anonim ***** válasza:

Az elsőhöz ezeket érdemes megnézned:

[link]

Sok hasonlót találsz még itt:

[link]

Ugye így már megy?

2014. aug. 16. 17:19
 2/5 anonim ***** válasza:

A harmadikat és így gondolnám át:

[link]

Az egynél kisebb számok nagyobb hatványa a kisebb értékű, ezért szerintem pontosan 5 megoldása van.

2014. aug. 16. 17:39
 3/5 anonim ***** válasza:

4. A folyadékáram vagy töltési sebesség fordítottan arányos a töltési idővel, így írhatjuk rá:

1/7 + 1/x = 1/4

Ezt megoldva, (nem nehéz) -> x = 28/3

2014. aug. 16. 17:49
 4/5 anonim ***** válasza:

1. Az egyik legalapvetőbb trigonometrikus azonosság:


(sin(x))^2+(cos(x))^2=1


Ebből nekünk cos(x)=12/13, vagyis


(sin(x))^2+(12/13)^2=1 /-(12/13)^2=-(144/196)


(sin(x))^2=52/196 /gyökvonás


sin(x)=gyök(52)/13, és/vagy


sin(x)=-gyök(52)/13 (a gyökvonás miatt bejön a plusz-mínusz).


Ezt a két szinuszos egyenletet még meg kell oldanunk, hogy lássuk, hogy x benne lesz-e valahogyan a megadott intervallumban.


2. Tudjuk, hogy ctg(x)=1/tg(x), tehát:


tg(x)+1/tg(x)=m /*tg(x)

(tg(x))^2+1=m*tg(x) /-m*tg(x)

(tg(x))^2-m*tg(x)+1=0 /legyen tg(x)=k

k^2-m*k+1=0


Ez egy másodfokú parametrikus egyenlet, amit megoldunk:


k1=(1+gyök(m^2-4))/2


k2=(1-gyök(m^2-4))/2


Mivel a tg(x) függvény a (0;pí/2) intervallumon pozitív, ezért az első megoldás lesz nekünk a jó.


Innentől már csak ezt kell kiszámolnunk:


((1+gyök(m^2-4))/2)^2+1/((1+gyök(m^2-4))/2)^2= (ügyeljünk arra, hogy az (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 képlet alapján emeljünk négyzetre)


3. Vonjunk ki (cos(x))^4-nt:


(cos(x))^6-(cos(x))^4=0 /kiemelünk (cos(x))^4-nt)

(cos(x))^4*((cos(x))^2-1)=0


A bal oldalon egy szorzat van, ami csak akkor lesz nulla, ha az egyik tagja 0, vagyis vagy


(cos(x))^4=0, így cos(x)=0, tehát x=pí/2+k*pí (k tetszőleges egész),


vagy


(cos(x))^2-1=0, amire (cos(x))^2=1, erre tudjuk, hogy x=0+l*pí (l tetszőleges egész)


Már csak azt kell megnézni, hogy milyen k-kra és l-ekre esnek bele a megoldások az intervallumba:


0<=pí/2+k*pí<=2pí /:pí

0<=1/2+k<=2 /-1/2

-1/2<=k<=3/2, és mivel k egész, ezért ez akkor lesz igaz, ha k={0;1}.


0<=0+l*pí<=2pí /:pí

0<=l<=2, vagyis l={0;1;2}, tehát pontosan 5 megoldása van az egyenletnek a megadott intervallumon (ha jól gondolom ez feleletválasztós kérdés volt).


4. Az ilyen feladatokból olyanokat csináltatok, hogy ha pl. az egyik 3 óra alatt töltené meg magában, a másik 5 óra alatt, akkor együttesen mennyi idő alatt töltik meg? Ilyenkor az volt az elgondolás, hogy összevetjük, hogy időegység alatt mekkora részét töltik meg.


1 óra alatt az első az 1/3 részét, a másik az 1/5 részét tölti tele, együttesen 1/3+1/5=8/15 részét töltik meg. 2 óra alatt 2/3+2/5=16/15 részét (vagyis már túl is töltik). Ebben az esetben kicsivel könnyebb dolgunk van; adott, hogy az egyik csap 7 óra alatt tölti meg a csapot, viszont ha együtt eresztik a benzint, akkor 4 óra alatt tele lesz a tartály, vagyis ez a csap 4 órán keresztül fog folyni. 1 óra alatt 1/7 részét tölti meg, 4 óra alatt a 4/7 részét fogja megtölteni. Ez azt jelenti, hogy a másiknak 4 óra alatt a 3/7 részét kell megtöltenie. Tegyük fel, hogy a másik csap x óra alatt töltené tele a tartályt. A fenti logika alapján 1 óra alatt 1/x részét töltené meg, de mivel 4 órát folyik, ezért 4/x részét tölti fel, ez lesz egyenlő 3/7-del:


4/x=3/7 /reciprok

x/4=7/3 /*4

x=28/3, és x jelölte a teletöltéshez szükséges időt, tehát a másik csap 28/3 óra=9 óra 20 perc alatt tölti tele a tartályt, ha egyedül folyik a csap.

2014. aug. 17. 01:31
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket! :)
2014. aug. 17. 15:01