Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fontos! Holnap kémia tzt...

Fontos! Holnap kémia tzt írok. (ha elrontom megbukok) Valaki megtudná mondani hogy mi a párosítatlan elektron fogalma?

Figyelt kérdés
2010. jan. 7. 19:04
1 2
 1/11 anonim válasza:
34%
2010. jan. 7. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
15%

Édes szívem, itt ülsz a gép előtt és még arra is lusta vagy, hogy legalább a neten utánanézz magadnak?!

Egy hangyányit tessék megerőltetni magad!

2010. jan. 7. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
eztmár próbáltam,de sajnos nemtaláltam meg: ( de köszi azért
2010. jan. 7. 19:29
 4/11 A kérdező kommentje:
utolsónak is nagyon szépen köszönöm a kioktatást.arra nem gondoltál hogy próbáltam már megkeresni? Jah és elmondom neked hogy kérdeztem már osztálytársaimtól, neten kerestem meg 3 kémia tankönyvben,de egyikben sem volt benne.
2010. jan. 7. 19:33
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

párosítatlan elektron=kötő elektron

[link]

Sok sikert. Második voltam.

2010. jan. 7. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2010. jan. 7. 20:02
 7/11 Silber ***** válasza:
74%

Ne higyj neki. Baromság. Ami oldalt pedig linkelt egy az egyben f*szság. Valami olyan gyökér copypastelt valószínűleg, aki inkább kötögetett órán ahelyett, hogy a tanárra figyelt volna.


Akkor nézzük a valóságot. Az atomnak két fő része van. Az egyik az atommag (protonok, neutronok), a másik pedig az elektronfelhő (értelemszerűen itt helyezkednek el az elektronok). Viszont ezt nem úgy kell elképzelni, mint egyetlen nagy vastag burkot, hanem úgy, mint a hagya héjait. Egymásra épülnek.

Vannak héjak (K,L,M,N, tehát első, második harmadik, stb-héj). Ezeken belül vannak alhéjak (s, p, d, f). Egyetlen héjon belül van egy s-pálya, (és ha elég nagy a héj száma), akkor p, d, f is. S pályára 2, p-re 6, d-re 10, f-re 14 elektron kerülhet, de ilyenkor használni kell a Hund szabályt, és a Pauling-féle tilalmi elvet.

Pauling-elv: Egy atompályán maximum két elektron található, különböző spinnel (a spin számodra nem lényeg).

Hund szabály: Az atomon belül az elektronok igyekeznek úgy rendeződni, hogy azok párosítatlanul helyezkedjenek el.


Akkor szummázzuk az eddigieket.


Szén: Rendszáma 6, tehát elektronjai száma is hat. Nézzük, az elektronok hol helyezkednek el benne!


Mint azt tudjuk (mondom TUDJUK a kémia órákról), az alhéjak feltöltődési sorrendje a következő:

s,p,d,f (a magasabb szintű kémiát hanyagoljuk most).


1 (első héj) s-pályán (első héj s pályáján) kell lennie két elektronnak, mivel az s pályának csak egy iránya van (egy darab atompálya). Így a további héjakra marad 4 elektron.

2 (második héj) s-pályáján (második héj s pályáján) is kell lennie két elektronnak a feltöltődés miatt. Marad további kettő.

2 (második héj) p-pályáján (második héj p pályáján) már 3 irány képzelhető el, három atompálya. 3*2, tehát HAT elektron férne el rajta. Viszont nekünk már csak kettő van. Ezek úgy helyezkednek el, hogy párosítatlanok legyenek (hund-szabály!). Tehát egyik megy az egyik atompályára, a másik a másikra.


Ha emlékszel a cellás ábrázolásra (99%, hogy kellett nektek tanítság), akkor azok az elektronok, amelyek mellett a kis négyzetben nincsen más nyíl, az párosítatlan, tehát EGY ATOMPÁLYÁN CSAK EGYETLEN ELEKTRON VAN.


Egy vegyészmérnök hallgató.

2010. jan. 7. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
18%

Lehet, hogy rosszat linkeltem, de én ezt találtam a neten. Nem vagyok iskolás, hanem a szülőd lehetnék, az iskolában elég régen koptattam a padokat.

Ezt a görényezést és ocsmány stílust kikérem magamnak. Segíteni akartam, ha nem volt tökéletes, ezúton is elnézést kérek érte.

Tanulj egy kis jó modort is a nagy képedhez, kedves vegyészmérnök!

2010. jan. 8. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Silber ***** válasza:
57%

Hölgyem/uram. Bár rég koptatta a padokat (Önt idéztem), kérem vegye észre, hogy nem magát szidtam, hanem azt, aki ezt az írományt létrehozta/publikálta.

Ha én tanusítok a többiek felé némi szolidarítást, és rendelkezem a megfelelő intelligenciával és rálátással, akkor készítek ilyet, és helyesként tüntetem fel. De ha egy ilyen minősíthetetlen dokumentumot használnak fel a diákok a tanuláshoz, akkor a rosszat tanulják meg, ami egyenes út a vesztőhelyre, még azoknak is, akik vették a fáradtságot. Tehát úgy érzem, jogos a felháborodásom, és nem az Ön, hanem a készítője ellen!

2010. jan. 8. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:

Kedves vegyészmérnök hallgató!


Egy apró hibára hívnám fel a figyelmét, miszerint összekeverte Wolfgang Pauli és Linus Pauling-ot, ugyanis a Pauli-elv szól arról, hogy egy atompályára legfeljebb két, ellentétes spinű elektron kerülhet, míg Pauling nevéhez fűződik az elektronegativitással kapcsolatos viszonyítási rendszer kidolgozása.


Egy érettségiző diák.

2012. jún. 23. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!