Egy másodfokú függvénynek hogy kell megalapítani a minimumhelyét és a minimum értékét?


pl.

x2(x a négyzeten) és a (2) is a négyzeten!


x2+10x+21 az ugye (x+5)(2)-4

annak a minimumhely – 5

A minimum értéke – 4


Ez hogy jön ki?



2014. júl. 6. 20:43
 1/5 anonim ***** válasza:

Józan paraszti ésszel a példából ítélve az x+5-nél mi kell, hogy 0-ra jöjjön ki, és oda -5-öt kell akkor írni. (A függvény ott veszi fel a legkisebb értékét, ahol a négyzetes kifejezés a legkisebb, azaz 0) => minimumhely.

Maximumhelyet ne kérdezd :D Igaz, most érettségiztem (matek 2-es lett :D )

2014. júl. 6. 20:52
 2/5 anonim ***** válasza:
Ja minimumérték, nem maximumhely :D Sorry. De csak a minimumhelyet tudom jelenleg :)
2014. júl. 6. 20:53
 3/5 A kérdező kommentje:
a minimum hely -5 ott írtam ezt megoldódásból néztem :D
2014. júl. 6. 20:57
 4/5 anonim ***** válasza:

(x+5)^2 - 4


A jobboldali "függvényrész" konstans, ez a minimumhelyen nem változtat.


Négyzetszám mindig nagyobb mint nulla, és ott nulla ahol a belseje nulla. x+5=0 -> x=-5 helyen nulla -> itt van a fv minimumhelye.


A minimumértékhez behelyettesítjük x=-5-öt: (-5+5)^2 - 4 = 0^2 - 4 = -4 a minimumérték.


Rajzold le a függvényt, akkor el tudod rajta helyezni ezt a pontot: (-5,-4)

2014. júl. 6. 21:04
 5/5 anonim válasza:
0%
nyáron mitérdekel tégedet?
2014. júl. 20. 19:09