10a-4+3a-11a=2+4a+4-7a

10a-4+3a-11a=2+4a+4-7a 3b-3-22b+4-7=11-2b

5g-20g+90g-17+12=40-2g+100g-5g-87

10+15-4+15-32+11 (:ez legyen a kisebb ahol a kettőspont van) -2e-3e+15e-20e

20g+13g-100+2g+11-5g (:ez a kisebbik) 30-120-3g-7g+30g


Mert a matek tanárom nem magyarázta el rendesen, anyum az nem emlékszik rá, apukámról meg ne is beszéljünk! :) azt is elmagyaráznátok hogy hogy jött ki?


2014. jún. 23. 15:08
 1/1 anonim ***** válasza:

Az ötből az utolsó két sor nem egészen tiszta. Nem erre gondolsz?

10+15-4+15-32+11 < -2e-3e+15e-20e

20g+13g-100+2g+11-5g < 30-120-3g-7g+30g


Másrészt a '10a' az egyszerűen azt jelenti, mint a köznyelvben is: '10 darab a', lényegében ugyanezt jelenti a 10*a is. Ha csak annyi van írva, hogy 'a' az '1 darab a'-nak számít.


Gondolom a feladat azt szeretné tudni, hogy mennyi a, ha

10a-4+3a-11a = 2+4a+4-7a.

Neked először össze kell számolnod, hogy hány 'a', 'b',… meg még mennyi van az egyenlőség két oldalán. A bal oldalon itt 10 darab a van, meg még három darab, és ebből még elveszünk 11 darabot, az összesen 2 darab a lesz, és még van ott -4, azaz a bal oldal

2a - 4.

A jobboldalon hasonlóan van 2 + 4 = 6, és még 4 darab a-ból 7 darab a az -3a, tehát a jobb oldal:

6 - 3a.

A két oldal egyenlő, tehát

2a - 4 = 6 - 3a. (Ugye máris jobban néz ki.)

Most képzeld el, hogy egy mérleg két serpenyőjében sok-sok súly van, olyanok, amiknek 'a' a tömege, és olyanok, amiknek tudjuk, hogy 1 a tömege, és egyensúlyban van. Ez az egyenlőség azt jelenti, hogy még két darab 'a' jelzésű súlyt belepakolva a bal oldali serpenyőbe, majd 4 1 tömegűt kivéve onnan; a jobb oldaliba pedig 6 darab 1 tömegűt pakolva, és 3 darab a tömegűt kivéve onnan újra egyensúlyban lesz a mérleg.

Ha mind a két serpenyőbe belepakolsz még 4 súlyt, akkor is egyensúlyban marad, ezt megcsinálva:

2a-4+4 = 6-3a+4,

(hasonlóan ahhoz, amit először csináltunk)

2a = 10 - 3a.

Ugyanígy belepakolhatunk mind a két serpenyőbe még 3a súlyt:

5a = 10.

Innen meg már könnyű, mert ha 5 darab a-nak 10 a tömege, akkor 1 darab a-nak 10/5, azaz 2. Végeredményképpen

a = 2.


Fuss neki a többi egyenlőségnek, és írd le, hogy meddig jutottál. Ha valamelyik lépés nem világos, akkor megpróbálom máshogy magyarázni. Az egyenlőtlenségeknél viszont majd vigyáznod kell, ha az utolsó lépésben negatív számmal kell osztanod, akkor megfordul.

2014. jún. 23. 15:46