egyszer mar tudtam ...csak elfelejtettem hogy ez miért va igy.


A feladat hogy hat.meg a elektromos mezot az X helyen, es tudni kell azt hogy a kijelolt reszeken nincs ero mert meg semisitik egymast,....csak mar nem tudom hogy miert


[link]


2014. jún. 15. 11:56
 1/2 bongolo ***** válasza:

Ugye a szürke vonalak csak segédvonalak, nincs ott semmi?

És ugye nem a zöld nagy X-ekre gondoltál, hanem a kis lila x-re?


Ha azonos nagyságú q és -q (csak ellentétes előjelű), akkor nem oltják ki egymást x-ben, csak gyengítik. (A nagy X-eknél még csak nem is gyengítik...)


Ki kell számolni midnkettőnek a térerejét az adott pontban és előjelhelyesen összeadni. Az irányok ellentétesek, úgy, ahogy felrajzoltad a nyilakkal, ezért az összeadás valójában kivonás lesz.


Mondjuk ha r távolságra vannak egymástól a töltések, és az x pont is r távolságra van a negatív töltéstől (a pozitívtól tehát 2r-re):


E₁ = k·q/(2r)²

E₂ = k·(-q)/r²

E = E₁ + E₂ = k·q/(2r)² + k·(-q)/r² = k·q·(1/(4r²) - 1/r²)

E = -k·q·3/(4r²)


Tehát az eredő térerő bal felé (a töltések felé) mutat (mert negatív lett), de kisebb, mintha csak a -q töltés lett volna ott.

2014. jún. 16. 18:28
 2/2 anonim ***** válasza:
Minden jel szerint itt az ideális síkkondenzátorról van szó. Ez ugye két azonos nagyságú töltéssűrűséggel ellátott, de ellentétes polaritású síklemezből áll. Ami a lényeg, hogy a végtelen (idealizálás!) és egyenletesen töltött sík lap elektromos tere homogén, azaz a nagysága és az irány is állandó külön-külön a lap két oldalán. Ezt szemléletik a kék és piros vonalak. A szürkék a két síklap és egy x-tengely, azért van ott a lila x. A zöld x-ek jelölnék azokat a térrészeket, ahol az eredő tér nulla, de épp ez a része a rajznak hibás. Csak a két lemezen kívüli térrészben lesz kioltás, közöttük marad egy homogén elektromos tér. Kioltás meg azért lesz, mert a kék és piros térerősségvonalak azonos nagyságűak, lévén a két töltött lemez töltéssűrűsége azonos, már ha egy kondenzátorról van szó ugye, ami így szokott feltöltődni.
2014. jún. 20. 21:46