Két függőlegesen álló, párhuzamos fémlemez között homogén(vízszintes irányú) elektromos teret hozunk létre. A lemezek távolsága 15 cm. Ebben a térben súlytalan fonálra függesztünk egy 3x10^-2 g tömegű, 10^-9 C töltésű testet. Azt tapasztaljuk, hogy a fonál a függőlegestől 30fokra tér ki.

Mekkora feszültséget kapcsoltunk a lemezekre?



2014. máj. 29. 23:38
 1/2 anonim ***** válasza:
2014. máj. 30. 10:04
 2/2 anonim ***** válasza:

Régi kérdés tudom, de hátha másnak még jól jön, én most szenvedtem meg vele:


m = 3 * 10^-5 kg

s = 0.15 m

q = 10^-9 C


A testre hat a lemezek között fellépő Fe erő, a gravitáció Fg, és a kötél Fk.

A kötél y irányú komponense (Fky) egyenlő -Fg-vel.

Fky = -(m * g) = 3 * 10^-4 N


Tudjuk, hogy a test 30°-kal lendül ki, úgyhogy egy kis trigonometrikus varázslással (rajzold le, ha nem egyértelmű) kijön, hogy Fkx = Fky * tg(30°) = 1.73 * 10^-4 N. Ez visszafele húzza a testet, tehát kap egy negatív előjelet is.


Mivel a test nyugalomban van, ez pontosan akkora nagyságú, és ellentétes irányú, mint Fe.


Van egy olyan képlet, hogy E = F/q => itt E = Fe/q = 173205 N/C, ebből pedig az U = E*s = 25980 V a megoldás.

2018. jún. 6. 22:18