Matek példa! Háromszöges, hogy kell máshogy csinálni?


A derékszögű háromszög egyik befogója 1cm-rel hosszabb mint, a másik befogója, és 1 cm-rel rövidebb az átfogója. Számítsd ki az első befogót, valamit a háromszög kerületének hosszát!

Én már megcsináltam, csak az a kérdés, hogy hogyan lehet másképp? Mert, ha más számokkal lenne, akkor elég sokáig csinálnám...

Tehát akkor így csináltam:

Mivel az első befogó=a , ezért a másik=a-1, az átfogó pedig=a+1.

Ha,

a=2

2^2+1^2=3^2

4+1=9 hamis

a=3

3^2+2^2=4^2

9+4=16 hamis

a=4

4^2+3^2=5^2

16+9=25 igaz

A háromszög első befogója: 4cm.

K=4+3+5

K=12cm.

Akkor így jó? Meg, hogy lehet másképp?


2014. jún. 13. 11:43
 1/3 anonim válasza:

első befogó X

Második befogó x-1

átfogó: x+1


pitagóraszt felírod:


X^2+(X-1)^2=(X+1)^2

X^2+X^2-2X+1=X^2+2X+1

X^2-4X=0

X=4


K=4+3+5

2014. jún. 13. 12:10
 2/3 anonim ***** válasza:

0. megoldás: Észrevesszük, hogy a 3, 4, 5 oldalú derékszögű háromszög pont megfelel a feladat feltételeinek… (Ezt nem olyan nehéz, az első Pitagoraszi számhármast mindenki tudja; másrészt az első néhányat érdemes lehet meg is tanulni, ha matekkal foglalkozol…)


1. megoldás: Felírjuk a Pitagorasz-tételt úgy, hogy a is benne van:

a^2 + (a-1)^2 = (a+1)^2,

a^2 + a^2 - 2*a + 1 = a^2 + 2*a + 1,

a^2 - 4*a = a*(a - 4) = 0,

a = 0 vagy a = 4.

2014. jún. 13. 12:12
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat:) Észre se vettem, hogy az Binom. Tehát azért volt rossz, amivel legeslegelején próbálkoztam. Azután váltottam taktikát. Úgy tűnik sok volt nekem már az ötven példa, és azért nem vettem észre.
2014. jún. 13. 12:25