Legoman kérdése:

Hogy kell az ilyesmi példákat megoldani?


Sokat gondolkoztam rajta, oldalakat teleírtam, de nem jött ki a megoldás. A dogám egyes lett belőle, mivel nem értettem, de én érteni szeretném, hogy legalább javítani, megpróbálhassak.

Kaphatok majd a válaszokhoz magyarázatot is? :)

Előre is köszönöm a válaszokat! :D


A példák:


Egy tört számlálója 5-tel kisebb, mint a nevezője. Ha a tört számlálójához 17-et, a nevezőjéhez 2-t adunk, akkor a tört reciprokát kapjuk. Melyik ez a tört?

Megoldása: 7/12


Ha egy számból kivonunk 5-öt, és a különbségét négyzetre emeljük, akkor 50-nel kapunk kevesebbet, mintha a számot először négyzetre emeljük, és utána vonunk ki belőle 5-öt. Melyik ez a szám?

Megoldása: 8


Egy négyjegyű szám utolsó jegye 7. Ha ezt a végéről töröljük, és a többi számjegy elé írjuk, akkor az eredeti számnál 2826-tal nagyobb számot kapunk. Melyik ez a szám?

Megoldása: 4637


Ezeket egyenlettel kellene megoldani, és azt kiszámolni kitudom, de felírni már nem, egy ilyen példából.



2014. máj. 28. 16:47
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

1;

eredeti tört: (x-5)/x

(x-5+17)/(x+2)=x/(x-5) (mert ez az eredeti reciproka)

(x+12)/(x+2)=x/(x-5)

(x-5)(x+12)=x(x+12)

x=12 jön ki

A tört 12-5/12 = 7/12

2014. máj. 28. 17:55
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

2; Szám:x

(x-5)²+50=x²-5

x²-10x+25+50=x²-5 x² kiesik

-10x+75=-5

-10x=-80

x=8

2014. máj. 28. 18:03
 3/8 Csicsky ***** válasza:
100%

3;

Egy négyjegyű szám utolsó jegye 7: ABC7 = A*1000 + B*100 + C*10 + 7


Ha ezt a végéről töröljük, és a többi számjegy elé írjuk, akkor az eredeti számnál 2826-tal nagyobb számot kapunk:


7ABC = 7*1000 + A*100 + B*10 + C


(A*1000 + B*100 + C*10 + 7)*2826 = 7*1000 + A*100 + B*10 + C


Ki tudod most már számolni? Ha nem, szólj.

2014. máj. 30. 11:48
 4/8 A kérdező kommentje:
Nem tudom, mert ha beszorzom 2826-al, akkor nagy szám jön ki. Légyszíves leírnád, az egyenlet menetét. köszi :)
2014. máj. 30. 18:48
 5/8 A kérdező kommentje:

A válaszokat köszönöm nektek, most már érthetőbb lett. :)

Ment a zöld pacsi. :D

2014. máj. 30. 19:58
 6/8 Csicsky ***** válasza:
100%

Most látom, hogy nem jön ki. Ezek szerint mindegyik számjegy elé oda kell írni a hetest?:


Egy négyjegyű szám utolsó jegye 7: ABC7 = A*1000 + B*100 + C*10 + 7


Ha ezt a végéről töröljük, és a többi számjegy elé írjuk, akkor az eredeti számnál 2826-tal nagyobb számot kapunk:


7A7B7C = 7*100000 + A*10000 + 7*1000 +B*100 + 7*10 + C



(A*1000 + B*100 + C*10 + 7)*2826 = 7*100000 + A*10000 + 7*1000 +B*100 + 7*10 + C)


Akkor így kellene leírni az egyenletet és akkor az eredmény ez lenne: 7A7B7C = 747 673,

de ez akkor sem jó, mert: 4637*2826 = 13 104 162.

2014. máj. 30. 20:15
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

egy másik megoldás:

x+7+2826=7000+x/10

2014. máj. 30. 21:43
 8/8 Csicsky ***** válasza:
100%

Egy négyjegyű szám utolsó jegye 7: ABC7 = A*1000 + B*100 + C*10 + 7


Ha ezt a végéről töröljük, és a többi számjegy elé írjuk, akkor az eredeti számnál 2826-tal nagyobb számot kapunk (az előző esetben elnéztem valamiért, azt hittem, hogy 2826-szor nagyobbat):


7ABC = 7*1000 + A*100 + B*10 + C


(A*1000 + B*100 + C*10 + 7) + 2826 = 7*1000 + A*100 + B*10 + C


A*900 + B*90 + C*9 = 4167


A*100 + B*10 + C = 463 = 4*100 + 6*10 + 3


A megoldás: 4637


Az előző válaszoló döbbentett rá, hogy hol tévedtem.

2014. máj. 31. 11:18