Teljes indukció, mi a csudát kezdjek a k-val?


Tudom hogy kell elvégezni a teljes indukciót, de azokban a példákban, amelyekben "n" mellett "k" is szerepel, hogyan kell végezni, mit csináljak a "k"-val?

Pl. k(k+1)=[n(n+1)(n+2)]:3



2014. jún. 11. 19:54
 1/6 Arneal ***** válasza:

Ez így szerintem érthetetlen, próbáld meg pontosabban megfogalmazni, hogy a mi a gondolatod, mi a feladat és mit nem értesz.


Legtöbbször TI-ben van n és k is.

n-nek nevezzük el, ami szerint végezzük az indukciót (csak az egyszerű megfogalmazásért) és megnézzük, hogy

n=kicsire igaz,

feltesszük, hogy n=k-ra igaz,

belátjuk, hogy n=k+1-re ekkor igaz,

tehát n>=kicsi-re igaz.


Most amit mutattál ott mi a k, mi az n, mit akarunk belátni?

2014. jún. 11. 20:04
 2/6 A kérdező kommentje:

A példát úgy értettem, hogy "ezt az állítást igazoljuk teljes indukcióval". A legtöbb ilyen bizonyítós feladatban csak "n" szerepel, itt nem tudok mit kezdeni a k-val, az egyenlet bal oldalán.

[link]

Itt rögtön az egyes feladat hasonló, talán érthetőbb a problémám. Biztos valami nagyon triviális dolog... :)

2014. jún. 11. 20:16
 3/6 Arneal ***** válasza:

Ott k csak egy iteratív változó, ami 1...n-ig megy, a szummázás miatt kell, hogy ott legyen.


Lényegében így átírhatod, ha nem szereted az ilyen zárt alakokat:

f(x)=x(3x+1)

bizonyítsuk be, hogy:

f(1)+f(2)+...+f(n) = n(n+1)^2

Nyilván úgy is jó lenne, hogy:

1(3*1+1)+2(3*2+1)+...+n(3*n+1) = n(n+1)^2

csak ez megint átláthatatlanabb.


Így már menni fog?

2014. jún. 11. 20:23
 4/6 A kérdező kommentje:

Hát, ha jól értelmezem akkor az n(3n+1)=n(n+1)^2 egyenletet kell bizonyítani, ezt bizonyítottam, és ki is jött... :D

Szóval köszönöm szépen!

2014. jún. 11. 20:50
 5/6 anonim ***** válasza:

Megtaláltam neked a levezetést:


[link]

2014. jún. 12. 10:21
 6/6 A kérdező kommentje:
Ó, pedig mit össze kerestem... köszönöm! :)
2014. jún. 12. 11:13