9-es geometria, valaki elmagyarázná?


1. Bizonyítsuk be, hogy ha egy derékszögű háromszögben az egyik hegyesszög a kétszerese a másiknak, akkor az átfogó is kétszerese az egyik befogónak.

2. Adott három egyenes: a, b, f. Szerkesszünk egyenlő szárú háromszöget, amelynek f a szögfelezője, a és b pedig egy-egy csúcsán megy át.

3. Adott két egymást nem metsző kör és közöttük egy egyenes. Szerkesszünk egyenlő oldalú háromszöget, amelynek egy-egy csúcsa a körökön, egyik magassága pedig az adott egyenesen van.

4. Bizonyítsuk be, hogy ha egy derékszögű háromszög egyik szöge 15fok, akkor az átfogóhoz tartozó magasság negyede az átfogónak.

5. Igazoljuk, hogy ha egy kört egy pontjára tükrözünk, a tükörkép érinti az eredeti kört.

6. Mutassuk meg, hogy két egymást metsző egyenlő sugarú kör középpontosan szimmetrikus a közös húr felezőpontjára.

7. Rajzoljuk két párhuzamos egyenest és közöttük egy pontot. Szerkesszünk olyan egyenlő oldalú háromszöget, amelynek egyik csúcsa a kitűzött pont, másik két csúcsa pedig egy-egy párhuzamosra esik.

8. Szerkesszünk egyenlő szárú háromszöget, ha adott a szárak által bezárt szög nagysága, a szöghöz tartozó csúcs és két egyenes, amelyeken az alap egy-egy csúcsa fekszik.

9. Szerkesszük meg az ABC háromszög AC és BC oldalára kifelé az ACPQ és CBRS négyzeteket. Bizonyítsuk be, hogy a BQ és az AR egyenesek a C-hez tartozó magasságvonalon metszik egymást.


Nem akarom elvárni, hogy mindet oldja meg valaki helyettem, én próbálkoztam velük, de sajnos nem értem. Annak is örülnék ha legalább valami rávezetést tudna valaki írni, de a legjobb lenne, ha valaki elég primitív módon elmagyarázná a feladatokat.

Előre is köszönöm!



2014. jún. 11. 18:32
 1/6 anonim ***** válasza:

1. Bizonyítsuk be, hogy ha egy derékszögű háromszögben az egyik hegyesszög a kétszerese a másiknak, akkor az átfogó is kétszerese az egyik befogónak.


A szögek 90°, 30° és 60°, a megfelelő oldalak c, a és b. Tükrözd a háromszöget a hosszabbik befogóra! Egyenlő oldalú háromszög keletkezik, oldalai c = 2a hosszúak.

2014. jún. 11. 19:00
 2/6 anonim ***** válasza:
1. 30° és 60° a két szög.
2014. jún. 11. 19:18
 3/6 anonim ***** válasza:
Bocs! :-D
2014. jún. 11. 19:18
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!:)

Én is erre gondoltam, de elbizonytalanodtam mert volt egy másik feladat, ami ugyanígy szólt csak meg volt adva, hogy az egyik szöge 30° és be kellet bizonyítani, hogy az átfogó a befogó kétszerese. Ettől függetlenül igaz a bizonyítás, csak furcsa volt, hogy egymás után mindkettőnél ugyanaz a megoldás..., de köszönöm!:)

2014. jún. 11. 22:47
 5/6 anonim ***** válasza:

4 . Bizonyítsuk be, hogy ha egy derékszögű háromszög egyik szöge 15 fok, akkor az átfogóhoz tartozó magasság negyede az átfogónak.


Legyen

a, b - a háromszög befogói

c - a háromszög átfogója

α = 15° - az 'a' oldallal szembeni szög

mc - az átfogóhoz tartozó magasság

Bizonyítandó, hogy

mc = c/4


A keresett magasság a derékszögű háromszögben

mc = a*b/c


Fejezzük ki a befogókat az átfogó és az α szög segítségével

a = c*sinα

b = c*cosα


Ezekkel a magasság

mc = c*sinα*c*cosα/c

mc = c²*sinα*cosα/c

Egyszerűsítés után

mc = c*sinα*cosα


Mivel

sinα*cosα = sin(2α)/2

ezért

mc = c*sin(2α)/2


Mivel

α = 15°

2α = 30°

és

sin30°= 1/2

ezért

mc = c/2*1/2

ill

mc = c/4

=======

Q.E.D


DeeDee

**********

2014. jún. 13. 16:41
 6/6 A kérdező kommentje:

Így nem igazán értem, de elhiszem neked:)

9.-ben még nincsen sinus-cosinus, de azért köszönöm!

2014. jún. 13. 20:54