Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Novellaelemzésnél mit tudnék...

Novellaelemzésnél mit tudnék a bevezetésbe írni? Mondanátok konkrét példát?

Figyelt kérdés

Például milyen bevezetést lehet írni Csehov: A “Fájdalom”, Mikszáth Kálmán: Tímár Zsófi özvegysége, vagy Móricz Zsigmond: A kondás legszennyesebb inge c. novellához? Bármelyikről írna valaki, nagy segítség lenne. Vagy esetleg Kosztolányi: Fürdés/ A kulcs című novella is jó lenne.


Az íróról és a korszakról nem szeretnék írni, mert nem tudok, és nem is tanultunk egyikről sem. Holnap vizsgázok, és nem tudom mit írhatnék a bevezetésbe... Ismeretlen művet kapunk majd, de gondoltam gyakorlok.


Szóval a fő problémám, hogy nem tudok rizsázni. A tanárunk azt mondta, az is jó, ha ilyesmit írunk:Fogalmazásomban X költő Y című novelláját elemzem, ezek és ezek szempontok alapján... De ebből nem lesz sehogysem kerek bevezetés.


Valaki segítene? Fontos lenne!

15/L



2014. máj. 29. 19:11
 1/4 Bugya Péter ***** válasza:
100%
Csehov a rövid, tömör, csattanós műveivel új változatát teremtette meg a novelláknak. A novella, ami most elemzésre kerül, egy tipikus példája a csehovi novelláknak. Csak néhány oldalas írásban emberi sorsok, jellemek bemutatása és az orosz társadalom rajza is elfér. A műben a realizmus jellemzői találhatók, vagyis a mű a közvetlen valóság élményét kelti, a fülledt orosz mindennapokat mutatja be és a hőse hétköznapi ember, típus, akinek a céljai, jelleme is mindennapi. A többi szereplők is típusokat testesítenek meg, ezért nincsenek jellemezve és nincs nevük. A mű legfőbb célja az orosz társadalom bemutatása Csehovra jellemző kegyetlen, éles, gúnyos írói hanggal. A társadalom minden osztályát felvázolja művében és kritizálja. Csehov bármelyik napon találkozhatott olyan bérkocsissal, mint Jona Potapov, így valóságos elképzelése volt, hogy milyen az élete Jonának. A novella nem köthető történelmi eseményhez akármikor megtörténhetett volna a korabeli Oroszországban
2014. máj. 30. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Bugya Péter ***** válasza:
100%

Ha Mikszáth novelláiról beszélünk, elegendő két kötetcímet említeni: Jó palócok, Tót atyafiak. E két kötet hozta meg a várva-várt sikert a jobb sorsra érdemes írónak.

A jó palócok című novelláskötet több remek elbeszélést tartalmaz. Vannak benne vidám, szomorú és irónikus történetek is, egyik a Tímár Zsófi özvegye

2014. máj. 30. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Bugya Péter ***** válasza:
100%
Két részre lehet osztani a parasztábrázolást. Móricz előttire és Móricz utánira. Móricz előtt voltak a népszínművek. ezek a művek egy idealizált világot mutattak be ahol a vidám menyecskék és pirospozsgás bajszos férfiak táncoltak daloltak és szerelmeskedtek. ez harmóniát és boldogságot sugall. Mikszáth már főszereplővé lépteti elő a parasztokat és bemutatja életüket, lelki világukat és babonáikat. Romantikus bájjal elfedi hibáikat. Móricz újszerűséget hozott mert kíméletlenül bemutatta a nyomort sivárságot és a szellemi elmaradottságot. Realista vonás hogy tényszerűen bemutatja a valóságot, nem szépít rajta. Társadalom kritika is található benne mivel a társadalom hibáit mutatja be. Újszerű Móricz mert a nép nyelvén szólaltatja meg hőseit. Fonetikusan írja le azokat amiket a parasztok mondtak,ezzel hitelességet próbált szerezni.
2014. máj. 30. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek:)
2014. jún. 6. 17:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!