Nehézségi erőtörvényt letudná valaki írni érthetően? Egyszerűen nem tudom megtanulni.


2014. máj. 25. 13:31
 1/2 bongolo ***** válasza:

Az egyszerűen annyi, hogy mivel a Föld az egy baromi nagy tömegű test, és a tömegek vonzzák egymást, ezért a Föld is vonz téget illetve bármilyen m tömegű tárgyat. A vonzás azt jelenti, hogy erővel hat rá, e miatt az erő miatt esik le minden, ha nincs alátámasztva. Az erő nagysága ekkora:

F = m·g

ahol m a tárgy tömege (mondjuk a te 50 kg-os tömeged, ha annyi vagy), g pedig a nehézségi gyorsulás nevezetű dolog, aminek az értéke a helytől függ. Magyarországon 9,81 m/s², de általában 10 m/s²-tel számolunk az egyszerűség kedvéért.


Ennek az erőnek az ellenerejét érzed, amikor leülsz egy székre, hogy a fenekedet nyomja a szék. Pont akkora erővel nyomja, amekkorával a Föld vonz téged, vagyis ha tényleg 50 kg a tömeged, akkor 50kg·10m/s² = 500 N-nal.


A 'g' azért gyorulás, mert ha elengedsz egy tárgyat, akkor annak a sebessége pont 10 m/s²-tel gyorul lefelé, vagyis 1 másodperc alatt 10 m/s (ami 36 km/h) lesz.

2014. máj. 25. 15:07
 2/2 Hominida ***** válasza:

Én nem tudom, hogy pontosan milyen törvényre vagy kíváncsi, de itt egy tétel: Az m tömegű testre ható G nehézségi erő G=m·g, ahol g az adott helyen érvényes nehézségi gyorsulás. Ez utóbbi szabványértéke 9,80665 m/s², tengerszinten, a 45. szélességi fokon.


Hogy ez MIÉRT van így, vagy hogy mi a súly és a nehézségi erő közötti különbség, vagy a nehézségi erőt létrehozó tömegvonzásnak mi a törvénye, az mind-mind külön téma. Itt egy fájl: [link] . Ebben részletes leírásokat találsz ezekről a kérdésekről, és kiválaszthatod, hogy pontosan mit is kerestél.

2014. máj. 26. 23:27