Matek házi :/ ( sin, cos, tan)?

Egy trapéz alapjai 52,6 cm és 18,4 cm hosszúak. A nagyobbik alapon fekvő szögek 72,8 és 65,46. Mekkorák a trapéz szárai?

2014. máj. 22. 18:22
 1/3 anonim ***** válasza:

Egészítsük ki a trapézt egy háromszöggé, ekkor egy olyan kis háromszöget kapunk a trapéz tetején, amelynek két szöge 72,8°-os és 65,46°-os, és ezek a szögek egy 18,4 cm hosszú szakaszon fekszenek. Mivel tetszőleges háromszög belső szögeinek összege 180°, ezért a háromszög harmadik szöge 41,74°-os. A szinusztétellel számoljuk ki a háromszög egyik oldalát (a):


sin(72,8°)/(sin(41,74°)=a/18,4, innen a=26,4 cm.


Másik oldalát (b) ugyanígy kiszámolhatjuk:


sin(65,46°)/sin(41,74°)=b/18,4, innen b=25,14 cm.


Így már kiszámolhatóak a trapéz oldalai (c, d) a párhuzamos tétel segítségével, vagy a hasonlóság felhasználásával (a kis háromszög hasonul a nagy háromszöghöz):


26,4/18,4=(c+26,4)/52,6

75,47=c+26,4, innen c=49,07 cm


25,14/18,4=(d+25,14)/52,6

71,87=d+25,14, innen d=46,73 cm.


Tehát a trapéz szárai 49,07 cm és 46,73 cm.

2014. máj. 22. 18:45
 2/3 A kérdező kommentje:
De ezek a sin, cos, tan tételek nem csk derékszögű háromszögben alkalmazhatóak ?
2014. máj. 22. 18:53
 3/3 anonim ***** válasza:
Ne keverjük az alapfüggvényeket és a tételeket; a tételek az alapfüggvények kiterjesztése tetszőleges háromszögre (egyébként tangenstételt nem gyakran tanítanak, csak a szinusz- és koszinusztételt).
2014. máj. 22. 18:59