Biológiábol az a h. f hogy, , ird le a megtermekenyites 2 modjat matematikailag'' itt a kromoszomakrol van szo es ezt egyszeruen nem ertem segitene v. ki nagyon megkoszonnem?


2014. máj. 21. 19:23
 1/1 anonim ***** válasza:

számtartó sejtosztódás

A kromoszómaszerelvény vizsgálatával egyértelműen eldönthető a vizsgált személy neme. A kromoszómák közül 44, azaz 22 pár a férfiakban és a nőkben megegyezik, ezek a testi kromoszómák. Rajtuk kívül a nőkben két egyforma méretű, X alakú kromoszóma látható. Ezeknek – más tulajdonságok mellett – alapvető szerepük van a nem kialakításában, ezért ivari kromoszómáknak nevezzük őket. A férfiakban a 44 testi kromoszóma mellett egy X, és egy sokkal kisebb méretű, Y alakú ivari kromoszóma található. A nők kromoszómaszerelvénye tehát 2n = 44 + XX, míg a férfiaké 2n = 44 + XY.



Számfelező sejtosztódás

Az ivarszervekben az ivarsejtek nem számtartó, hanem számfelező osztódással alakulnak ki. Ez azt jelenti, hogy az osztódás során a megkettőződött DNS-tartalmú, hasonló alakú és működésű kromoszómák is elválnak egymástól, és mindegyikből csak 1-1 kerül az utódsejtekbe. A kialakult ivarsejtek mindegyik testi kromoszómából és az ivari kromoszómákból is csak egyet-egyet tartalmaznak, tehát kromoszómaszerelvényük egyszeres, haploid. A női ivarsejtben, a petesejtben összesen 23 kromoszóma van (n = 23). Közülük 22 testi kromoszóma és egy X ivari kromoszóma (n = 22 + X). A hímivarsejtek felében viszont a 22 testi kromoszóma mellett egy X, másik felében pedig egy Y kromoszóma van (n = 22 + X, illetve n = 22 + Y). Mindebből az is következik, hogy a haploid ivarsejtekben minden gén csak egy-egy példányban van jelen.

2014. máj. 26. 23:10