1.)behelyettesítő módszer

x=2+y 3x-2y=8

3x-2y=9 2x+y=10


2.)egyenlő együtthatók

7x-3y=15 4x+3y=-4 21x-9y=-3

5x+6y=27 6x+5y=-7 4x-5y=-17


3.)SZöveges

Egy szállodában 68 szoba van,mindegyik 2 vagy 3 személyes. Hány 2, illetve 3 személyes szoba van, ha összesen 161 vendéget tudnak elhelyezni? (egyenletben kellene megoldani)


4.)Van két számunk. Az első szám 10-a és a második 20% összesen 140. Az első szám 10%-a és a második szám 10%-a összesen 142. melyik az a kétszám? (egyenletben kellene megoldani)



2014. máj. 20. 11:52
 1/8 Tengor ***** válasza:

Én szerintem megtudnám. Ugyanakkor mivel valószínűleg ez a te házid, nem fogom.

Hol akadtál el? Melyik része nem világos?

2014. máj. 20. 12:17
 2/8 anonim ***** válasza:
77%

3.

1. 68 = x + y

2. 161 = 2x + 3y


// 1. szorzom -2 vel


1. -136 = -2x + -2y

2. 161 = 2x + 3y


// összeadom őket


1.+2. y = 25


// eredeti egyenletbe visszarakom


68 = x + 25

x = 43


43 két személyes és 25 három személyes szoba van.


Ahogy ezt megoldottam, úgy lehet a 2. feladatot is megoldani.

Az 1. feladatnál kifejezed az x vagy y értékét és behelyettesíted a másik egyenletbe.


4.

Ez pofonegyszerű


1. 140 = 0.1*x + 0.2*y

2. 142 = 0.1*x + 0.1*y


Innentől ugyanúgy, mint a 3. feladat.

2014. máj. 20. 12:47
 3/8 A kérdező kommentje:
köszi!
2014. máj. 20. 14:01
 4/8 Tom Benko ***** válasza:
Olyan hülyeségnek tartom ezeket a mindenféle módszereket erőltetni. Gauss ráereszteni oszt csók. Sőt, kétszer, és akkor még nagyon visszalépkedni sem kell.
2014. máj. 21. 13:29
 5/8 Tengor ***** válasza:
#4, nagyon nehéz a Gausst megérteni, ha nem tudod, hogy mit miért csinálsz. Persze PC-n hatékony, meg minden, de azért az alapokkal is tisztában kell lenni.
2014. máj. 21. 13:46
 6/8 Tom Benko ***** válasza:
@Tabaki: Tapasztalatom szerint a legtöbb probléma az ismeretlenek kifejezésében és behelyettesítésében van. Egyszerűen nem értik a diákok, hogy ha a=b, akkor a helyére írhatunk mindenhol b-t. Az pedig, hogy a=f(b) esetén is megtehető, még misztikusabb számukra, ugyanis a két oldalt két különböző dolognak tekintik. Azt viszont elég gyorsan felfogják, hogy ha az egyiket megszorzod ennyivel, a másikat annyival, akkor az egyik ismeretlen eltüntethető. Sőt, ennek a kiterjesztését is elég gyakran megértik. Úgyhogy továbbra is Gauss-párti vagyok.
2014. máj. 22. 07:11
 7/8 anonim ***** válasza:
Utálom a Gauss eliminációt. Nagyon hosszadalmas és könnyű elrontani. Akkor már inkább determinánssal számolom ki a több ismeretlenes egyenletrendszereket.
2014. máj. 22. 09:37
 8/8 Tom Benko ***** válasza:
Miért nem rögtön inverz mátrixszal?
2014. máj. 23. 06:49