Mekkora valoszinuseggel erunk el egy szelvennyel az otos lotton nyeremenyt? (az otos lottin legalabb 2 talalatot kell elerni, hogy kifizessenek)

legyszi segitsetek :)

2014. máj. 18. 13:32
 1/3 anonim ***** válasza:
2014. máj. 18. 13:37
 2/3 A kérdező kommentje:
matekhazi :D
2014. máj. 18. 13:40
 3/3 anonim ***** válasza:

Itt is érdemes úgy számolni, hogy azokat az eseteket vesszük, amikor nem nyerünk, és kivonjuk az összes eset számából.


Összes eset: (90 alatt az 5)=43949268


Kedvezőtlen eset:


a) eset: nem lesz találatunk a lottón, ekkor az 85 nemnyerő számból kell kiválasztanunk 5-öt: (85 alatt az 5)=32801517.


b) eset: 1 találatunk van, ekkor az 5 nyerőből kell nekünk 1, a 85 nemnyerőből 4: (5 alatt az 1)*(85 alatt a 4)=5*2024785=10123925


Ezek összege: a)+b)=32801517+10123925=42925442 adja a kedvezőtlen esetek számát.


Kedvező eset=Összes eset-Kedvezőtlen eset=43949268-42925442=1023826


A klasszikus valószínűségi modellel számolva valószínűség=Kedvező eset/Összes eset=1023826/43949268=~0,0233=2,33% az esélye annak, hogy nyerünk (valamennyit) a lottón.

2014. máj. 18. 14:14