Segítene valaki hetedikes kémiában?


1.Adottak a köv. kémiai elemek:Na, S, O, H

2.Minden vegyületosztályra adj egy példát.

3.Határozd meg a molekulatömegüket.

Eddig értem és meg is oldottam:

nemfémoxid:SO2, M64

fémoxid:ONa2 M62

bázis:NaOH M40

sav:H2S M34

só:SNa M78

4.Végezd el a köv. számításokat:

oxidok:50 g hány mól oxigén atomot tartalmaz?

Köszi



2014. máj. 14. 17:16
 1/1 anonim ***** válasza:

Az 50 grammot elosztod az adott vegyület moláris tömegével, így megkapod hány mól vegyületet jelent 50 g. És megnézed a képletét, amely megmutatja, hogy 1 mól vegyületben hány mól oxigénatom van, és beszorzod az eredményt ezzel, és végül 6*10^23-onnal is. Pl: SO2 M=64 g/mol. n(SO2)=m/M=50g/(64g/mol)=0,78125mol, de a képletből látszik, hogy 1 mól SO2 2 mól O atomot tartalmaz, tehát az oxigénatom-tartalmának anyagmennyisége: n(O)=2*n(SO2)=1,5625 mol. És ezt kell beszoroznod az Avogadro-számmal, vagyis a 6*10^23-onnal:

N(O)=n(O)*6*10^23=9,375*10^23. Viszont hogy mondjak egy fontos dolgot még. A szervetlen kémiában legalábbis az a szokás, hogy egy vegyület képletében baloldalra írjuk a kisebb elektronegativitású elemet, és jobb oldalra a nagyobbat. Ha 2-nél több elemből épül vel, akkor sorrendben balról jobbra az egyre nagyobbakat. És igaz, hogy a NaOH az pont kivétel, mert NaHO-nak kéne lennie, de a nátrium-oxidot ONa2 helyett Na2O-nak írjuk, a nátrium-szulfidot pedig SNa helyett NaS-nek írjuk. A NaOH valószínűleg azért kivétel, mert ha kovalens kötésű vegyület lenne -bár ez ugye ionos-, akkor ilyen sorrendben követnék az atomok egymást, hiszen a két vegyértékű oxigénatomnak kellene kövépen lennie, és egyik vegyértékével a nátriumhoz, a másikkal a hidrogénhez kapcsolódva kapcsolná őket össze, tehát a Na és a H közvetlenül nem is érintkezne.

2014. jún. 10. 17:17