Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Titrálási görbe számítás?

Titrálási görbe számítás?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Ha van kétféle koncentrációm az egyik 5 mol a másik 1 mol NaOH, hogyan számolom azt ki, hogy a hígabb koncentrációjú az mennyi töményebbnek felelne meg? Mert a titrálási görbén csak egyféle koncentrációt ábrázolhatok, viszont ahhoz a hígabbat át kell számolni. 100 cm3 volt mindkét oldatból.


Köszönöm szépen a segítséget!


2014. máj. 3. 17:48
 1/5 Silber ***** válasza:
Akkor most mégegyszer, lehetőleg érthető formában is. Tessék megmagyarázni, miért van kétféle töménységű oldat.
2014. máj. 3. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Tehát 0 pH-s oldatot, ami HCl-es oldat amúgy, akarok felvinni különböző pH szintekre. Ebből kell 50 ml. Kétféle koncentrációjú oldatom van azért, hogy az 5 mol NaOH beindítsa a pH növekedését. Utána, amikor elértem a 2 pH-t akkor átváltok 1 molra, hogy lassabban menjen felfelé a pH. Az 5 mol NaOH-val az elején, hogy egyáltalán beinduljon a folyamat millilitereket kellett adnom az oldatomhoz, majd utána átváltottam 1 molra. Mindkettőből 100 köbcenti állt rendelkezésemre.


Ugye ahhoz, hogy 5 mol legyen a koncentráció 100 köbcentihez adtam 20 gramm NaOH granulátumot, ahhoz, hogy 1 mol koncentrációjú legyen a másik mérőoldatom 4 gramm kellett.


Mindezek után, amikor megvolt a pH beállítása, titrálási görbét kell csinálnom. De a baj ott van, hogy az x tengelyen, hol az NaOH mérőoldat fogyását kell ábrázolnom, ugye csak egyféle koncentrációt használhatok - nekem meg kétféle koncentrációm van.


És a kérdésem a következő, hogyan számolom azt ki, hogy csak egyféle koncentráció szerepeljen a koordinátarendszer x tengelyén. Tehát valamelyiket valahogyan át kell számolnom a másik koncentrációba vagy legalábbis, hogy azonos köbcentik legyenek. Nem tudom jobban leírni a gondomat :S

2014. máj. 3. 20:11
 3/5 Silber ***** válasza:
Nem lenne egyszerűbb a titráltsági fokot ábrázolni az x tengelyen? Úgy 1-nél lenne pont az átcsapás, és nem kéne koncentrációábrázolásokkal szenvedni.
2014. máj. 3. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nem titráltsági fokot kértek tőlem, hanem a koncentrációkkal kell ábrázolnom ezt :S De nem tudom hogy :S
2014. máj. 3. 20:30
 5/5 Silber ***** válasza:

Nagyon furcsa nekem ez a koncentrációábrázolós téma... Egészen biztos vagy benne, hogy koncentrációt kérnek az x-tengelyre? Az egy intenzív paraméter, nemigen van értelme ilyen környezetben... Anyagmennyiséget, vagy térfogatot szoktak ábrázolni.

Anyagmennyiség esetén egyértelmű a verkli, átszámolgatod az adott koncentráció és fogyásadat alapján.

Ha fogyást akarsz ábrázolni, akkor csinálhatsz szakadásos x-tengelyt, ahol jelölve vannak az eltérő koncentrációk miatti egységnyi térfogat hozzáadásának hatására bekövetkező eltérő pH-változás-eltérések.


Egy esetben tudnék c-ábrázolást elképzelni, ha az az oldatban maradó szabad HCl koncentrációja lenne. De az igen kényes téma, ugyanis a sűrűség változik a koncentráció változásával együtt.

2014. máj. 3. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!