Válaszoltok? Eéőre is k. sz a segítséget
Nem vágom a nyelvtan házit! Holnapra kell! Fontos! Segítséget kérhetek?
[link] ezt a szöveget kell elolvasni és kaptunk hozzá kérdéseket:
A: Milyen nyelvhelyességi és helyesírási hibákat tartalmaz a szöveg első két mondata?
B: Mi jellemző a versben beszélő én, illetve a kedvese beszédmódjára?
C: Keress olyan kifejezéseket a versben, amelyeket a kedves mondhatna!
D: Hogyan illusztrálja a szöveg megfogalmazása a beszélő beszédmódját?
E: Mi zavarja a kedvest leginkább mások beszédében? Szerinte mit jelent az, ha valaki nem tudja szépen kifejezni magát?
F: Milyen érvvel bizonyítja a beszélő, hogy a "deviszon" nem hibás?
G: Hogyan lehetne jellemezni a beszélő nyelveszméletét?
H: Kivel értesz egyet: a kedvessel vagy a beszélővel?
NYELVMŰVELÉS
Sok mindenben nem értünk egyet, kedvesem, – például nyelvi kérdésekbe sem. – Te elborzadsz, és téged el iszony fog, – ha meghallasz mondjuk egy deviszontot, – és azoknak a mondatoknak, amikben szóvalok vannak meg izék, – nem érzed az izét.
Tény és való ámde máskülönben, – hogy nem fogalmaz nálad más különben, – és mint egy bűvész húzgálod elő a kalapból – azokat a szavakat, amik a hétköznapi ember aktív szókincsének nem képezik a részét már alapból, – akiknek a beszéde inkább csak mordulat, – és nem hemzseg mondataikban a sok pontos és találó fordulat, – mint a tieidben, – amik hihetetlen – mennyiségű frappáns frázissal ellepett – szellemed – számára szolgáltatnak keretet, – és mindig kerekek.
Rám nem áll a fönti állítások egyike sem, – és az igéket sem ragozom ikesen. – Nem beszélek pergő mondatokban, – inkább vontatottan, – legtöbbször töltelékek – miatt túltelített – mondatszörnyeteg – az, amit magam előtt görgetek, – és időbe telik míg az ilyen hátok meg megek meg tudodmik között, – amikbe ütközök, – végre kibököm a farbát is, – a verbális – közléseim, mit mondjak, hebegősek, – nem ez az oldalam a legerősebb.
Mindezt belátom készségesen, – de azt mégis ellenérzéssel lesem, – ahogyan te a nép – töltelék-, – kötő- és csúnyaszó – halmozó – rétegén köszörülöd kéjjel a nyelvedet, – és ebben vitatkoznom kell veled, – mert szerintem igenis van olyan, hogy valaki így beszél, de a szelleme közbe még ragyog, – még ha a legjobb példa nem is én vagyok, – és szerintem nem föltétlenül esetlen, – ami keresetlen, – és lehet, hogy ez a stílus nem olyan, akár egy ’99-es évjáratú, finoman fanyar Cabernet Sauvignonnal teli, díszdugós butélja, – de azért van bukéja. – Ami pedig a deviszontot illeti, – az egy állati – nagy tévedés, hogy az hibás, – mi más, – hiszen azt mindenki látja, kivéve a vak, – hogy vannak még ilyen kötőszavak, – egyet mindjárt leleplezek: – az ámde is két rokonértelmű, ellentétet kifejező kötőszó összetapadásából keletkezett, – és ami még a magyar nyelvben neki némi létjogosultságot garantál, nos – Babits is használta, és Arany János, – de nem akarok veszekedni veled, életem, – csak eltérő a nyelvszemléletem.
Különösen az elsőre lenne fontos jól válaszolni.
Köszönöm a valaszadó(k)nak
A: Van egy nyelvhelyességi hiba: "például nyelvi kérdésekbe sem". Ez úgy lenne helyesen, hogy nyelvi kérdésekBEN.
A helyesírási hiba pedig: "nem érzed az izét" Itt az ízét hosszú í-vel írandó.
Mindjárt nézem tovább a szöveget, és ha tudok, akkor válaszolok a többi kérdésre is, csak írtad, hogy ez a legfontosabb, ezért ezt elküldöm most :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!