Számtani/mértani sorozat, hogyan kell megoldani?


A kérdések:

(1)Egy mértani sorozat három egymást követő elemének szorzata 444 Mennyi a második elem ?

(2)Egy számtani sorozat első 7 elemének összege 203. Mennyi a negyedik elem ?



2014. ápr. 24. 22:28
 1/4 A kérdező kommentje:
(levezetés is kellene)
2014. ápr. 24. 22:31
 2/4 anonim ***** válasza:

1. a sorozat tagjai: a; a*q; a*q^2, ezek szorzata: a*a*q*a*q^2=a^3*q^3=(a*q)^3, ez egyenlő 444-gyel:


(a*q)^3=444 /köbgyökvonás

a*q=köbgyök(444), és ugye a*q jelöli a második tagot, tehát a második tag köbgyök(444).


2. Az első 7 elem: a-3d; a-2d; a-d; a; a+d; a+2d; a+3d, ezek összege: a-3d+a-2d+a-d+a+a+d+a+2d+a+3d=7a, ez egyenlő 203-mal:


7a=203 /:7

a=29, ez jelölte a sorozat 4. tagját, tehát a sorozat negyedik tagja 29.

2014. ápr. 24. 22:38
 3/4 A kérdező kommentje:
Örök hála !! :D
2014. ápr. 24. 22:39
 4/4 A kérdező kommentje:

Ha még erre lenne ereje valakinek nagyon megköszönném !!

(1.) Mekkora a motorosnak a sebessége, ha a folyón 20km utat felfelé 1 órával hosszabb idő alatt tesz meg, mint lefelé? A folyó sebessége 3km/h.

---------------------------------------------

(2.) Egy folyami gőzhajó két kikötő között lefelé 3,5óra, felfelé 5óra alatt teszi meg az utat. A folyó sebessége 3 km/h. Hány km-re van egymástól a két kikötő?

---------------------------------------------

(3.) Két futó 390m kerületű körpályán gyakorol. Szembe futva 30 másodpercenként, egy irányba 13 percenként találkoznak. Mekkora a két futó sebessége ?

2014. ápr. 24. 23:00