Az apa 12 órás munkával vágja fel a tüzifát, ez a munka a fiának 16 órát vesz igénybe?


Mennyi idő alatt végeznek a munkával, ha együtt kezdik,de 2 óra munka után az apa elmegy, majd egy óra elteltével visszatér a favágáshoz?

Valaki levezetné nekem?


2014. ápr. 24. 17:09
 1/4 anonim ***** válasza:
Várj egy picit, ki kell számolnom, majd utána írok!
2014. ápr. 24. 17:15
 2/4 reptoid ***** válasza:
41%
Mert amúgy a kérdés eltűnne vagy a kérdező elszaladna :D
2014. ápr. 24. 17:29
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom jó e a feladat leírás, ugyanis olyan adatokat szoktak megadni, hogy valós szám, de legalább véges tizedes tört legyen a megoldás. Itt nem így van.

Remélem, még nem késő a válasz, de az 1. "válaszoló" ígéretének betartására vártam.


Az apa, egyedül, 12 óra alatt vágná fel a fát, így 1 óra alatt 1/12 részt vág fel.

A fiú, egyedül, 16 óra alatt vágná fel a fát, 1 óra alatt 1/16 részt vág fel.


Ketten 1 óra alatt 1/12+1/16 részt vágnak fel. Az összevonáshoz közös nevezőre kell hozni a törteket. 12 és 16 legkisebb közös többszöröse: 48. (12 = 2*2*3, 16=2*2*2*2; 2*2*2*2*3=48.)

1/12=4/48, 1/16=3/48. 1 óra alatt ketten 4/48+3/48=7/48 részt vágnak fel.


Az első két órában, együtt, 2*7/48=14/48 részt vágnak fel.

A harmadik órában a fiú egyedül vágja a fát, ő 1 óra alatt 3/48 részt vág fel.

Vagyis az első három órában 14/48+3+48=17/48 rész kerül felvágásra, ez azt jelenti, hogy 48/48-17/48=31/48 rész maradt meg.

Mivel együtt vágják tovább a fát, és óránként 7/48 részt vágnak fel, 31/7=4,akármennyi óra kell. 4 óra alatt 4*7/48=28/48 részt vágnak fel, az első három órai munkával együtt 17/48+28/48=45/48 rész lesz felvágva. Marad 3/48 rész. (A fiú pont ennyit végez 1 óra alatt, ezért gyanítom, hogy az apa 2 órát volt távol, mert akkor éppen még egy óra kéne. Így viszont „gusztustalan” eredmény adódik.)

Ha 1 óra alatt 7/48 részt vágnak fel, akkor 3/48 részt 3/7 óra alatt. 3/7 óra az 0,42857142857 óra, illetve 25,7142857143 perc, vagy 1542,85714286 másodperc.


Vagyis, a teljes idő 3+4+0,42857142857=7,42857142857 óra.

(Ha az apa nem 1, hanem 2 órát lett volna távol, akkor 3+5=8 óra kellene.)

2014. ápr. 24. 21:11
 4/4 anonim ***** válasza:
A első három órás számolásnál műveleti jelet tévesztettem, nem 3+48, hanem 3/48 a helyes. Elnézést kérek!
2014. ápr. 24. 21:14