Az apa 12 órás munkával vágja fel a tüzifát, ez a munka a fiának 16 órát vesz igénybe. Mennyi idő alatt fejeződik be a munka, ha együtt kezdik, de a fiú keze 4 óra múlva megfájdul, és nem tudja folytatni a munkát?

2013. jún. 4. 11:54
 1/3 anonim ***** válasza:

Az apa 12 óra alatt vágja fel a teljes mennyiséget, tehát óránként 1/12 részt vág fel.

Ugyanilyen meggondolás alapján a fia óránként 1/16 részt vág fel.


4 óra alatt az apa 4/12, a fia 4/16 részt vág fel.

4/12=1/3 és 4/16=1/4.

1/3+1/4 elvégzéséhez a törteket közös nevezőre kell hozni, ez 12.

4/12+3/12=7/12.

Azaz 4 óra alatt 7/12 részt vágnak fel együtt, az egészhez, ami 12/12, 5/12 rész hiányzik.


Az apa óránként 1/12 részt vág fel, az 5/12 részhez 5 órára van szüksége.


Vagyis 4+5=9 óra alatt végeznek, ha 4 órát együtt vágják, majd csak az apa vágja a fát.

2013. jún. 4. 12:24
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!! :)
2013. jún. 4. 13:04
 3/3 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen!
2013. jún. 4. 17:14