Hogyan kell ezeket az egyenleteket megoldani? 9. oszt.


[link]


A 'b' és a 'c' kellene.

Már többször nekikezdtem mindkettőnek, de sehogy nem jün ki a megoldás.


Köszönöm!:)



2014. ápr. 23. 18:40
 1/3 anonim ***** válasza:

b) Szorozd be (y+1)-gyel mindkét oldalt! Ehhez szükséges, hogy y nem lehet -1, mert akkor a nevező 0, ilyen törtet pedig nem értelmezünk. A szorzás után:

2y - 3y = (y+1)/6

Szorozzunk be 6-tal:

-6y = y + 1

y = -1/7


c)

Szintén a kikötésekkel kell kezdeni: z nem lehet 1, mert akkor a nevező 0, blablabla...

3z-3=3*(z-1), ezt csak a könnyebb átláthatóságért írtam. Szorozzuk be mindkét oldalt 3*(z-1)-gyel:

z - 3*(5-z) = 3*(z-1)

z - 15 + 3z = 3z - 3

z = 12

2014. ápr. 23. 19:25
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

És az elsőnél hogy kell közös nevezőre hozni? Mert ott a hatossal én elvesztettem a fonalat. (Tudom, hogy rögtön be lehet szorozni (y+1)-gyel, de ha először közös nevezőre akarnám hozni, akkor hogy csináljam?)

2014. ápr. 23. 19:31
 3/3 anonim ***** válasza:

A lényeg, hogy az egyenlet jobb oldalát be kell szorozni 1-gyel, így nem változik az értéke. Ha közös nevezőt szeretnél, akkor "trükközni" kell egy kicsit, ugyanis az 1-et így írod fel: 1=(y+1)/(y+1)

Tehát a jobb oldal így fog kinézni: (y+1)/[6*(y+1)]

Ha zavar a nevezőben a 6-os szorzó, akkor azt kihozhatod:

(1/6) * (y+1)/(y+1)


De az ilyen közös nevezős megoldásmenetet csak akkor használd, ha nem egy konstans számról beszélünk(nincs benne x/y/z/akármilyen változó), mert ezzel csak túlbonyolítod.

2014. ápr. 23. 20:52