Valószínűségszámítási feladat, valaki eltudja magyarázni, hogyan kell?


Ha két szabályos (6 oldalú) dobókockával egyszerre dobunk, majd a kapott számokat összeadjuk, mekkora az esélye, hogy páros szám lesz?


Akkor elvileg ezek lehetnek: 1+1, 1+3, 1+5, 2+2, 2+4, 2+6, 3+1, 3+3, 3+5, 4+2, 4+6, 5+1, 5+3, 5+5, 6+2, 6+4, 6+6. Ez 17 lehetőség. Akkor a valószínűsége 0,17 lesz?


Vagy hogyan lehet ezt kiszámolni?



2014. ápr. 22. 20:42
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem 0,5 a valószínűsége, mivel:

ha az egyik kockával páros számot dobsz, akkor a másikkal is párosat kell, hogy páros legyen az összeg. A másik kocka 6 számából 3 páros, tehát ennek az esélye 0,5.

ha az egyik kockával páratlan számot dobsz, akkor a másikkal is páratlant kell, hogy páros legyen az összeg. A másik kocka 6 számából 3 páratlan, tehát ennek az esélye is 0,5.

Mivel mindkét esetben egyenlő a valószínűség, így nyilván 50 % lesz az esélye h páros lesz az összeg.

2014. ápr. 22. 20:59
 2/5 anonim ***** válasza:

Akkor lesz 2 szám összege páros, ha mindkét szám páros (2+4) vagy mindkét szám páratlan (1+3).

Ha két kocka esik le, mindegyiken ugyanannyi páros és páratlan szám van, így a valószínűség 50% (0,5).


De gondolhatsz rá úgy is, hogy az egyik kocka "eredménye" adott, és amellé kell páros v páratlan számot dobni, a 2. kockán 3-3 páros és páratlan szám van => esély 3/6 = 1/2

2014. ápr. 22. 21:00
 3/5 anonim ***** válasza:
Igen, jól írják előttem is. Kérdező, jól álltál neki te is, csak kifelejtetted a 4-4-et, így 18 lehetőség van hogy páros lesz. Az összes lehetőség száma 6×6=36. A valószínűség pedig a kedvező/összes lehetőség 18/36=0,5
2014. ápr. 22. 21:05
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Van még egy feladat, ami nem megy.


Új labdarúgó-stadion épült. A nézőterének első sorában 200 hely van, és minden továbbiban az előtte lévőnél 4-gyel több. Hány soros lehet a nézőtér, ha a stadion befogadóképessége 11500 és 12 000 között van?


Annyit már tudok, hogy 42 sor van, és az összesen 11.844 fő. De nem tudom, hogyan kell ezt leírni. Valami olyasmi, hogy: 200+204+n(200+4)?

2014. ápr. 22. 21:35
 5/5 anonim ***** válasza:

Hát igen, új stadion épült... Felcsúton, Orbán hétvégi házától néhány méterre, miközben pl Szegednek nincs fedett uszodája.

Na de visszatérve a matek példához:

első sor 200, akkor a második 200+4, a harmadik 200 + 2*4, az x-edik utolsó sor: 200 + (x-1)*4, és tudjuk hogy x eleme az egész számok halmazának, valamint x pozitív. Felírjuk x függvényében a székek számát, és megnézzük, hogy a függvényérték mely egész x esetén lesz a kérdéses intervallumban.

f(x) = 200x + 1*4 + 2*4 + ... + (x-1)*4 = 200x + 2x(x-1) = 2 x^2 +198 x és ezt megoldod

2014. ápr. 22. 22:27