A 0,1 mol/dm3 koncentrációjú hangyasavoldatban 25 C-on a molekulál 45%-a disszociál ionjaira. Számítsuk ki az oldatban lévő oxoniumion és formiátionok, valamint a hangyasav molekulák koncentrációját és a hangyasav savállandóját?

Tudnátok nekem ebben segíteni?

2014. ápr. 20. 15:39
 1/1 Silber ***** válasza:

HCOOH -> HCOO(-) + H(+)


Mivel a=[H+]/[HCOOH], így felírható:

1.: [H+]=c*a (mivel c=[HCOOH])

2.: [HCOO-]=c*a (mivel [H+]=[HCOO-]

3.: [HCOOH]=c*(1-a)

4.: K=[H+]^2/(c-[H+])=(c*a)^2/(c-{c*a})

K az egyedüli ismeretlen.

2014. ápr. 20. 17:42