Egy család 9 000 Ft-t költött osztályt kezdő gyerekük legfontosabb iskolaszereire. A tankönyvek, a füzetek, illetve az egyéb apróságok árának aránya ezen az összegen belül 14:5:1. Mennyit költöttek ebből a pénzből a gyerek tankönyveire, füzeteire?

2014. ápr. 15. 12:19
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Legyenek a különböző költések 14x, 5x és x, ekkor teljesül, hogy (14x):(5x):(x)=14:5:1 (persze ha x nem 0, csak akkor), így összesen 14x+5x+x=20x-nyit fizettek, összesen 9000 Ft-ot:


20x=9000 /:20

x=450, tehát a költések:


450*14=6300

450*5=2250

450*1=450

Összesen: 9000, tehát jól számoltunk.


Így 6300 Ft-ot költöttek tankönyvekre, 2250 Ft-ot füzetekre, 450 Ft-ot egyéb apróságokra.

2014. ápr. 15. 12:27