Hogy kell egy ilyen feladatot megoldani?

Van 18 liter 46%-os és 12 liter 54%-os alkoholunk. Hogyan keverjük ezeket össze, hogy 48,5%-os alkoholt kapjunk?

2014. ápr. 12. 17:01
 1/1 bongolo ***** válasza:

Nincs megadva, hogy hány liter kell a végén?


1 liter 46%-osban van 0,46 liter tiszta alkohol.

1 liter 54%-osban van 0,54 liter tiszta alkohol.

1 liter 48,5%-osban meg persze 0,485 liter.

Szóval mondjuk ha összeöntünk 1 liter 46%-oshoz X liter 54%-osat, akkor:

- lesz 1+X liter keverék

- amiben lesz 0,46 + X·0,54 liter tiszta alkohol

- aminek (1+X)·0,485 liternek kellene lennie, hogy 48,5%-os legyen.


Vagyis ez lett az egyenlet:

0,46 + X·0,54 = (1+X)·0,485


-----


Ha mondjuk az van megadva, hogy 10 liter 48,5%-os keveréket kell csinálni, már két ismeretlen is van:

- X liter 46%-os és Y liter 54%-osat öntünk össze

- lesz belőle X+Y liter keverék

- az X literben van X·0,46 liter tiszta alkohol

- az Y literben van Y·0,54

- a keverékben ennyi kellene legyen: (X+Y)·0,485


Most egyenletrendszerünk lett:

X+Y = 10

X·0,46 + Y·0,54 = (X+Y)·0,485

2014. ápr. 12. 20:42