Adott két szám, ezeknek szorzata 6, hányadosuk 5:hogy kell kiszámolni?

2014. ápr. 7. 12:27
 1/4 anonim ***** válasza:
76%

Egyenletrendszert kell felírni:


x*y=6


x/y=5


Szorozzuk össze ezt a két egyenletet (bal oldalt a bal oldallal, jobb oldalt a jobb oldallal), így kiesik az y:


x*y*(x/y)=6*5

x^2=30, amire vagy x=gyök(30), vagy x=-gyök(30).


Ha x=gyök(30), akkor


gyök(30)*y=6, innen y=6/gyök(30).


Ha x=-gyök(30), akkor y=-6/gyök(30).


Tehát a két "adott szám" nem határozható meg egyértelműen, csak azt tudjuk mondani, hogy abszolutértékük gyök(30) és 6/gyök(30).

2014. ápr. 7. 12:35
 2/4 Bugya Péter ***** válasza:
37%

x*y=6

x/y=5


x=5y


5y*y=6

5y^2=6 megoldóképlet

5y^2-6=0

2014. ápr. 7. 12:38
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat.:)
2014. ápr. 7. 14:26
 4/4 anonim ***** válasza:

x*y=6

x/y=5


x=5y

5y^2=6

y^2=6/5


y1= gyök(6/5)

x1=gyök(30)


y2= -gyök(6/5)

x2=-gyök(30)


Mindkettő megoldás.

2014. ápr. 7. 14:32