FKlara kérdése:

Mekkora a PCl5 (g) <->PCl3 (g) +Cl2 (g) reakció egyensúlyi állandója, ha PCl5 kezdeti koncentrációja 2 mól/l és egyensúlyi állapotban 0,5 mól/l?

Határozzuk meg a H2 (g) +I2 (g) <->2HI (g) folyamat egyensúlyi állandójának értékét, ha kezdetben a rendszerben a H2 (g) és I2 (g) ekhimoláris elegyének 4 mólja létezett és a jód átalakulási foka 20%.

2014. ápr. 1. 20:51
 1/2 bongolo ***** válasza:

Nem értek igazán a kémiához, inkább matek, ahogy megoldom:


Ha a PCl₅ koncentrációja 1,5 mol/l-rel csökkent, akkor a PCl₃ és a Cl₂-é is 1,5-lel nőtt. Vagyis az egyensúlyi koncentrációk:

PCl₅: 0,5

PCl₃: 1,5

Cl₂: 1,5

Az egyensúlyi állandó pedig:

K = 1,5·1,5/0,5 = ...


2)

Ekvimoláris (nem ekhimoláris) elegy, vagyis ugyanannyi mól van az egyikből, mint a másikból. Együtt 4 mol, tehát mindegyikből 2 mol. (Hmm... ebben nem vagyok biztos, lehet, hogy mindkettőből 4 mol, de a végeredmény ettől most nem változik.)

A 20%-os átalakulási fok azt jelenti, hogy a 2 mol jódnak a 20/100 része, 0,4 mol alakul át. Mivel 1 mol jódból 2 mol HI keletkezik, ezért 0,8 mol HI lesz.

Hidrogénből is 0,4 mol alakul át, hisz annak is 1 az együtthatója, mint a jódnak. Marad tehát 1,6 mol.

Vagyis egyensúlyi állapotban a koncentrációk:

H₂: 1,6

I₂: 1,6

HI: 0,8

(Valójában nem volt megadva a térfogat, tehát nem biztos, hogy 1,6 mol/dm³ a koncentráció, de a számolást ez most nem befolyásolja, mert az egyenlet mindkét oldalán ugyanannyi mol van.)


K = 0,8²/(1,6·1,6) = ...

2014. ápr. 2. 15:55
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget :-) Végül én is erre a megoldásra jutottam, csak először bepánikoltam, de rájöttem hogy nem is olyan bonyolult :-) Köszi mégegyszer.
2014. ápr. 3. 12:24