Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia emelt kísérlet,50....

Kémia emelt kísérlet,50. Tudna vki segíteni?

Figyelt kérdés

50. A tálcán található vegyszerek és eszközök segítségével határozza meg, hogy az

(1) – (3) sorszámozott kémcsövekben lévő sárgás színű folyadékok közül melyik jódos

víz, melyik a metilnarancs-oldat és melyik a vas(III)-klorid vizes oldata! (Minden

anyagot pozitív reakcióval, tapasztalattal mutasson ki!)

Szükséges eszközök és anyagok:

 műanyag tálca

 3 db kémcső az ismeretlen oldatokkal

 5 db üres kémcső

 kémcsőállvány

 jódos víz

 metilnarancs-oldat

 vas(III)-klorid-oldat

 nátrium-hidroxid-oldat (1 mol/dm3)

 sósav (1 mol/dm3)

 benzin (vagy pl. hexán)

 desztillált víz

 védőszemüveg

 gumikesztyű

 hulladékgyűjtő



2014. márc. 30. 22:26
 1/1 anonim ***** válasza:

Elméleti megfontolások:

-a metilnarancs sav-bázis indikátor, ami savas közegben vörös lesz, tehát ez sósavval mutatható ki.

-a jódos víz esetében egy apoláris molekula van feloldva poláris oldószerben. Ez kedvezőtlen, tehát ha benzint adunk hozzá és összerázzuk, akkor átoldódik bele a jód. Ráadásul a benzin nem elegyedik vízzel, külön fázist fog alkotni. Sőt, a jód a benzinben lila színnel oldódik mert az nem oxigéntartalmú oldószer. Tehát ha benzint adok a jódos vízhez és összerázom, akkor a víz alul marad, színe halványodik majd, fölé kerül a benzin ami meglilul.

-végül, a FeCl3 oldat NaOH-dal azonosítható, ekkor Fe(OH)3 keletkezik ami zavaros barna csapadékként kiválik.


Gyakorlati kivitelezés: Mivel 5 szabad kémcső van, ezért ha nem akarsz kísérlet közben mosogatni akkor szerintem kezdd azzal hogy sósavat raksz az egyik szabad kémcsőbe, és hozzáadsz egy-egy cseppet az ismeretlen kémcsövekből. Se a jód, se a FeCl3 esetén nem történik semmi, tehát amelyik cseppnél megpirosodik az lesz a metilnarancs. Utána tegyél benzint egy másik kémcsőbe és tegyél bele a fennmaradó 2 ismeretlen kémcső közül az egyikből egy kicsit. Ha összerázod és lila lesz akkor az volt a jódos víz. Ha semmi nem lesz, akkor csináld meg mégegyszer a másik kémcsővel hogy meglegyen a pozitív eredmény. Végül a fennmaradó utolsó ismeretlenhez adj NaOH oldatot, és ki fog válni a zavaros csapadék.


Ha egzakt megoldást szeretnél, azaz nem akarod keverni az ismeretleneket, akkor egyszerre 3 üres kémcsőbe kell tenned egy picit a 3 ismeretlenből, mindegyikhez adj sósavat és amelyik piros lesz az a metilnarancs. Utána a két másik szabad kémcsőbe tegyél a maradék 2 ismeretlenből és adj hozzájuk benzint. De ha így csinálod akkor mosogatni kell közben, mert hiába csak 1 lehetőség maradt, akkor se szabad az összes FeCl3-hoz NaOH-t adni, kell egy tiszta kémcső amibe egy kevés oldatot öntesz és abba raksz NaOH-t. Sose az összes anyagot pancsold el, ez fontos! Kísérleteket mindig apró mintarészletekkel végzünk, háhta valami balul sül el és el kell végezni mégegyszer.

2014. márc. 30. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!