Móricz Zsigmong-Rokonok Mi volt az a bokortanya-rendszer? Ki, és miért akarta bevezetni? És mi a szerepe Martiny doktornak a műben és hogyan jellemeznétek?
A bokortanya Móricz-nál gyakran előkerülő téma, valójában ez az író ebben látta a vidék fejlődését.
A „Bokortanyán" c. útirajzában kellemes érzéssel beszéli el azt a nyíregyházi tapasztalatát, milyen örvendetes módon alakult tanyarendszert volt alkalma tanulmányozni, „...szembeszökő, hogy a nyíregyházi bokortanya valóságos falurendszer. A város körül 16 kilométeres körzetben
20—30—50—60 házas tanyacsoportok. Közös iskolával, mezőbíróval, bábával és társadalommal." („Gyalogolni jó" 101. 1.) Ugyanez a jelenség, mint Kopjáss főügyész megfigyelése a „Rokonok"-ban is elénk tárul. „Nem jó ez az egész alföldi tanyarendszer — mondta [Kopjáss] magában. Bokortanyákat kell csinálni, mint Nyíregyháza körül látta, ahol iskolalátogatáson volt egyszer. Egy-egy bokorban vannak a tanyák, van nekik egy kis kulturális közösségük.
Van központi fekvés, a gyerekek az iskolába, a betegek az orvoshoz könnyen jutnak. A hatóság is eléri őket. Abban az időben beadványt intézett a városhoz, amely ugyan csak iskolakérdéssel foglalkozott, de ő kiterjeszkedett a szociális kérdésre is és indítványozta, hogy valósítsák meg náluk is a bokortanya rendszert, de csak most látja, hogy az milyen hasznos volna magára a városra." („Rokonok" Szépirodalmi könyvkiadó 1952. 210. 1.)
Innen: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!