10 molszázalék rezet tartalmazó cink-réz ötvözet 5gját fölös mennyiségű sósavval reagáltatjuk. Hány dm3 standard állapotú gáz fejlődik?


2014. márc. 30. 14:08
 1/1 anonim ***** válasza:

100 mólban van 10 mól CU és 90 mól Zn.


Ezeknek kiszámolod a tömegét, ami 635 g Cu és 5886 g Zn. (összegük: 6521 g)

Felírsz aránypárt rá:


5886/6521= x/5


29430=6521x

x=4,51 g Zn, tehát ennyi van cinkből 5 g ötvözetben


Felírod az egyenletet:

Zn + 2 HCl = ZnCl2 + H2


4,51-et át kell számolnod mólba, hogy megkaphasd a sztöchiometrikus arányt.


4,51/ 65,4= 0,069 mol cink és mivel csak a H2-ből keletkezik gáz és az anyagmennyiségük sztöchiometrikusan ugyanannyi ezért 0,069 mol H2 keletkezik változatlanul.


0,069mol * 24,5 dm3/mol= 1,69 dm3 gáz keletkezik.

2017. jan. 6. 19:53