Hány molos az a KIO3 oldat, melynek 25 ml-éből felszabaduló jód 19,2 ml 0,1 M Na2S2O3-mat fogyaszt?


KIO3 + KI + HCl = I2+ KCl + H2O

Na2S2O3 + I2 = NaI + Na2S4O6



2014. márc. 24. 17:38
 1/6 Könyvespolc válasza:
periódusos rből kinézed a g/mol-ját a vegyületeknek, rendezed a reakciókat h a jobb és bal oldalon ugyanannyi álljon minden elemből, és utánanézel a KIO3 és a Na2SO3 sűrűségének
2014. márc. 24. 17:46
 2/6 Silber ***** válasza:

Sűrűség a pacifarkát...

KIO3 + 5KI + 6HCl -> 3I2 + 6KCl + 3H2O

I2 + 2Na2S2O3 -> 2NaI + Na2S4O6, azaz 3I2 + 6Na2S2O3 -> 6NaI + 3Na2S4O6


Mivel 1 mol KIO3-ból 3 mol I2, valamint 3 mol I2 6 mol Na2S2O3-mal reagál el, így a számolások során 1 mol KIO3 6 mol Na2S2O3-mat "használ el". Ekkor felírható, hogy 3n(KIO3)=n(Na2S2O3).

3n(KIO3)=n(Na2S2O3)

3c(KIO3)*V(KIO3)=c(Na2S2O3)*V(Na2S2O3)

c(KIO3)=c(Na2S2O3*V(Na2S2O3)/[3*V(KIO3)]


[c]=mol/dm^3

[V]=dm^3

2014. márc. 24. 18:34
 3/6 Silber ***** válasza:
Pontosabban a hármast cseréld ki hatosra.
2014. márc. 24. 18:35
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönööm! és a második egyenletnél miért nem volt jó/használható az első felírás?
2014. márc. 25. 00:10
 5/6 A kérdező kommentje:
egyébként tökéletes, köszönöm! a megoldásban is ez az eredmény van:)
2014. márc. 25. 00:14
 6/6 Silber ***** válasza:
Mert az első egyenletben 3I2 jött ki, a másodikban viszont 1I2-vel számolunk. Egyszerűbb megszorozni a második rendezett egyenlet sztöchiometriai együtthatóit hárommal, és így közvetlenül kapunk információt KIO3 és Na2S2O3 kapcsolatáról.
2014. márc. 25. 07:27