KIO3 + KI + HCl = I2+ KCl + H2O
Na2S2O3 + I2 = NaI + Na2S4O6
2014. márc. 24. 17:38
1/6 Könyvespolc válasza:
periódusos rből kinézed a g/mol-ját a vegyületeknek, rendezed a reakciókat h a jobb és bal oldalon ugyanannyi álljon minden elemből, és utánanézel a KIO3 és a Na2SO3 sűrűségének
2/6 Silber 



válasza:





Sűrűség a pacifarkát...
KIO3 + 5KI + 6HCl -> 3I2 + 6KCl + 3H2O
I2 + 2Na2S2O3 -> 2NaI + Na2S4O6, azaz 3I2 + 6Na2S2O3 -> 6NaI + 3Na2S4O6
Mivel 1 mol KIO3-ból 3 mol I2, valamint 3 mol I2 6 mol Na2S2O3-mal reagál el, így a számolások során 1 mol KIO3 6 mol Na2S2O3-mat "használ el". Ekkor felírható, hogy 3n(KIO3)=n(Na2S2O3).
3n(KIO3)=n(Na2S2O3)
3c(KIO3)*V(KIO3)=c(Na2S2O3)*V(Na2S2O3)
c(KIO3)=c(Na2S2O3*V(Na2S2O3)/[3*V(KIO3)]
[c]=mol/dm^3
[V]=dm^3
3/6 Silber 



válasza:





Pontosabban a hármast cseréld ki hatosra.
4/6 A kérdező kommentje:
köszönööm! és a második egyenletnél miért nem volt jó/használható az első felírás?
2014. márc. 25. 00:10
5/6 A kérdező kommentje:
egyébként tökéletes, köszönöm! a megoldásban is ez az eredmény van:)
2014. márc. 25. 00:14
6/6 Silber 



válasza:





Mert az első egyenletben 3I2 jött ki, a másodikban viszont 1I2-vel számolunk. Egyszerűbb megszorozni a második rendezett egyenlet sztöchiometriai együtthatóit hárommal, és így közvetlenül kapunk információt KIO3 és Na2S2O3 kapcsolatáról.