Két kémia feladat már megint! :- ( 1. Hány gramm 30%-os NaOH oldatot kell hozzáadni 50 g 25%-os NaOH oldathoz ahhoz, hogy 200 g 49%-os H2SO4 oldatot semlegesítsen?

2.200 g 15%-os HCl oldatot összekeverünk 300 g 20%-os HCl oldattal. A kapott oldat hány liter 2 mól/liter koncentrációjú Al (OH) 3 oldattal lép reakcióba?

2014. márc. 24. 12:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Lássuk hány mol NaOH kell összesen. Kénsavból ugye van egy 200 g-os 49%-os oldatunk, tehát ennek kénsavtartalma grammban: 200*0,49=98 gramm. A kénsav moláris tömege épp 98 g/mol, tehát össz. 1 mol kénsavunk van. Ehhet kell 2 mol NaOH hogy semlegesítse. Tehát összeöntéskor úgy kell intéznem, hogy pont 2 mol NaOH legyen.


Van egyszer egy ismert tömegű és összetételű NaOH oldatom, akkor abból kiszámolom hogy ő egyedül hány mol: 50g 25m%- os oldatban van 12,25 g NaOH, ami molban: n=m/M=12,25/40=0,306 mol. Tehát a másik oldatban kell legyen 1,694 mol mert össz 2-nek kell lenni. Ez összesen hány gramm is? m=n*M=1,694*40=67,76 gramm. Ennyi oldott NaOH kell legyen az oldatbanamit hozzáöntök a másikhoz. És mivel ez 30%-os, ezért itt gyakorlatilag az a kérdés, hogy minek a 30%-a 67,76? Ezt már gondolom te is ki tudod számolni, (amúgy 67,76/0,3) = 225,87 gramm.


2. A 200 g 15%-os oldat HCl tartalma 30 gramm, ami molban n=m/M=30/36,5=0,8215 mol. A 300 gramm 20%-os oldat HCl tartalma 60 gramm, ami n=60/36,5=1,6438 mol. Összeöntés után tehát összesen van 2,4653 mol HCl. Az Al(OH)3-ból csak harmadennyi kell, mert egy Al(OH)3 három molekula sósavval semlegeíthető, tehát abból kell 2,4653/3=0,8218 mol. A szükséges almínium-hidroxid-oldat térfogata: V=n/c=0,8218/2=0,4109 dm3 (1dm3 = 1 liter)


Ennyi. Remélem érthető volt, de kérdezz nyugodtan hogyha nem.

2014. márc. 24. 13:59
 2/3 A kérdező kommentje:

A számításokat értem, és nagyon köszönöm. Csak az nem tiszta még, hogy honnan tudom hogy 2 mól NaOH kell a semlegesítéshez?


Nagyon köszönöm a segítséged!

2014. márc. 25. 12:01
 3/3 anonim ***** válasza:

Azt a kénsav és NaOH reakcióegyenletéből lehet látni:


H2SO4 + 2 NaOH ---> Na2SO4 + 2 H2O


Vagy, abból is látható, hogy tudjuk hogy sav+bázis = só+víz. A sav H+ leadására képes, a bázis meg felveszi, tehát a kénsav hidrogénje és a NaOH OH- ionja vizet alkot. De látható hogy a kénsavnak 2 H-je van, tehát ahhoz 2 OH- ion kell, ami csak 2 mol NaOH-ban van.

2014. márc. 25. 12:35