Már mindenki számol a családban, hol tévedünk?


Egy téglatest térfogata 9 dm3, egyik éle 12 cm. Másik két élének aránya 5:6.

Mekkorák a téglatest ismeretlen élei?


Segítség, hogy kell?



2014. márc. 15. 21:34
 1/4 anonim ***** válasza:

élek 1.2 5x 6x

5x*6x*1,2dm=9

30*1.2x²=9

36x²=9

x=√(9/36)=1/2

élek 1,2 5/2 3

3*1.2*5/2=9

2014. márc. 15. 21:41
 2/4 anonim ***** válasza:

Érdemes átváltani az élt ugyanarra a mértékegységre, mint amiben a térfogatot megadták: 12 cm=1,2 dm.


Legyen a másik kt él 5x és 6x, ekor teljesül, hogy (5x):(6x)=5:6. Ekkor a test térfogata a térfogatképletből 1,2*5x*6x=36x^2, ami a megadott 9 dm^3-rel egyenlő:


36x^2=9 /:36

x^2=9/36 /gyökvonás

x=3/6=1/2 vagy -1/2, de a téglatest élei csak pozitívak lehetnek, így x=1/2. Ebből a téglatest többi éle:


5*1/2=5/2=2,5 és 6/1/2=6/2=3 cm.


Ellenőrzés:


2,5*3*1,2=9, ez kijött


5:6=5/6=0,8333...


2,5/3=0,8333


Tehát helyesen számoltunk.

2014. márc. 15. 21:41
 3/4 anonim ***** válasza:

12 cm = 1,2 dm


a*b*c = 9


1,2*b*c = 9


1,2*5x*6x = 9


36x^2 = 9


x^2 = 9/36


x^2 = 1/4


x > 0


x = 1/2


b = 5/2 dm


c = 6/2 = 3 dm


Ell.:

V = 1,2*5/2*3 = 9 dm³

2014. márc. 15. 21:42
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek
2014. márc. 15. 21:46