Valaki segítsen! Milyen fogalmazást írjak az önfeláldozásról?
Szia !
Az önfeláldozás az egyik legnemesebb emberi tulajdonság. Irányulhat egy eszme iránti elkötelezettség kapcsán a hazáért, a népért való önfeláldozásra, arra hogy "életünket és vérünket" képesek vagyunk odaadni, felajánlani másokért.
De fordulhat elő önfeláldozó tett a mindennapi életben is, ha valaki hozzátartózóját, de akár egy idegen embert is kiment, megment egy veszélyes helyzetből, amelyből ő maga már nem tud szabadulni.
Gyakran hallunk ilyen esetekről a híradásokban, tűzoltók, katasztrófavédők hősies cselekedetei okán.
Irodalmi példák hosszú sora szól erről:
Gárdonyi Géza: Egri csillagok című művében Miklós diák feláldozza életét, amikor a fáklyát beledobja a puskaporos hordóba, ezzel robbanást idézve elő, amellyel a saját és az üldöző törökök életét is kioltja. De megmenti Éva életét, és a várban lévőkét is, hiszen a titkos, föld alatti alagúton keresztül a törökök észrevétlenül bejutnának a várba.
Jókai Mór: A kőszívű ember fiai című művében is találunk példát önfeláldozásra.
Baradlay Jenő, a legfiatalabb testvér áll önként a hadbíróság elé bátyja, Ödön helyett és vállalja a rá kirótt halálbüntetést. Testvérének felesége, gyermekei vannak, akiket fel kell nevelnie, Jenőnek "senkije" sincs, a magánélete zátonyra futott, a hozzá méltatlan szerelme, Alfonsine miatt.
De ugyanebben a műben van még egy önfeláldozó tett.
Az idős katona, Pál úr áldozza fel életét önként, amikor a párbaj után támadt zűrzavarban a megvadult lovak patái elől megvédi Richárdot. Ráveti magát a földre esett, sebesült "gazdájára" és saját testével fogja fel a sérüléseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!