Hogyan kell megoldani ezt az elektrotechnikai feladatot?


Kérlek, írjátok le a helyes képletet, hogyan számolhatnám ki az U2-t, ha megvan az U1, és fordítva! Előre is köszönöm! :)


Feladat fotójának linkje: [link]



2014. márc. 11. 22:44
 1/2 bongolo ***** válasza:

a)

Nézzük először a jobb felső csomópont feszültségét az alsóhoz képest (nevezzük ezt U₃-nak). Annak a harmada lesz U₂, hisz a három 1 kΩ-os ellenállás osztja le.


U₃-hoz meg először az eredő ellenállás kell: 3 darab 1 kΩ sorban, az 3 kΩ, az van párhuzamosan van kötve 3 kΩ-mal, az 1,5 kΩ.

Az az eredő 1,5 kΩ pedig sorba van kötve 3 kΩ-mal: U₃ = U₁·1,5/(3+1,5)

stb.


b)

Itt is ugyanott legyen U₃.

U₂ = U₃/2, hisz a két 500 Ohm-os osztja le.

A két 500-as eredője 1 kΩ, azzal párhuzamosan van a 2 kΩ, eredőjük 2/3 kΩ

(Ezt fejben úgy lehet kiszámolni, hogy az 1 kΩ ugyanaz, mint két darab 2 kΩ párhuzamosan kötve, és akkor már 3 darab 2 kΩ-os van párhuzamosan. Azok eredője pedig harmada a 2 kΩ-nak.)

(Nem fejben pedig: 1/R = 1/2 + 1/1 = 3/2 → R = 2/3)

Ez a 2/3 kΩ van sorba kötve 1 kΩ-mal, ez osztja le az U₁-et:

U₃ = U₁·(2/3) / (1 + 2/3)

2014. márc. 11. 23:07
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm, sokat segítettél! :)

5-ös lett a dolgozat. :D

2014. márc. 14. 15:02