Mi a megoldása ennek a két Dinamika fejtörőnek?


1,két fecske a levegőhöz képest egyforma vf = 100 km/h sebességgel repül, egyikük egy keletre,

másikuk egy északra d távolságra lévő városig, majd rögtön visszafordul

(d=50 km).

Egész idő alatt vsz

= 60 km/h-ás szél fúj nyugatról keletre. Mennyi idő alatt ér vissza az egyik és a másik fecske?

2, 3 katicabogár egyforma

és állandó nagyságú sebességgel "egymás felé" mászi

k, egy 'a' oldalú szabályos háromszög 3 csúcsából

indulva. Mennyi idő múlva találkoznak?


2014. márc. 7. 20:10
 1/6 anonim ***** válasza:

A szél által meghatározott koordináta rendszert kell alapul venni, amelyben a Föld felszínéhez képesti 60km/h-s NY->K irányú mozgás felel meg a v=0 -nak.


Azaz a Keletre haladó fecske sebessége földhöz viszonyított sebessége 160km/h -> s1=50/160 óra (18,75p), míg visszafelé 40km/h s2= 50/40 óra (75p) Azaz a keletre haladó fecske összesen 75+18,75 = 93,75 perc alatt (1ó 33p 45mp) alatt tette meg az utat.


Az északra haladó fecske esete kicsit macerásabb, hiszen az ő haladási iránya szöget zár be a koordináta rendszerének morzásával (90°) (szerencsére derékszögű 3szög, amire van egy jó kis pithagoras tétel.

Ha a földhöz képest állna, akkor a levegőhöz képest 60km/h sebességgel halad. Az a kérdés, mennyit mozoghat a földhöz képest, hogy a levegőhöz képest 100km/h-val haladjon:

Olyan derékszögű 3szöget keresünk, aminek az egyik befogója 60, átfogója 100, és a 2. befogót keressük

60^2+x^2=100^2

3600+x^2=10000

x^2=10000-3600=6400

x=80


Azaz az É-D irányban mozgó fecske fecske 80km/h sebességgel haladhat a föld felszínéhez képest.

Ebből

s: 2*50km=100km

v: 80km/h

t= ?


t=s/v t=100/80 = 1,25 óra = 1óra 15p

2014. márc. 8. 10:55
 2/6 anonim ***** válasza:
Vektrműveletekkel is meg lehet oldani, elvileg ugyan ennek kell kijönnie.. A 2.-at is mindjárt kifejtem.
2014. márc. 8. 10:57
 3/6 anonim ***** válasza:
Ezt az "egymás felé" dolgot nem értem. Most a 3szög középpontja felé másznak, vagy az oldalakon? Mert "Egyforma sebességgel" az azt jelenti, hogy a sebességük nagysága és iránya is megegyezik, akkor pedig mászhatnak örökké, hiszen a távolságuk mindig is 'a' marad.
2014. márc. 8. 11:00
 4/6 anonim válasza:

Az "egymás felé" alatt a tanár valami olyasmit értett,hogy nem a háromszög szárain haladnak, hanem egy begörbülő pályán a háromszög középpontja felé, mivel pontosan abba az irányba tartanak, ahol látják a másikat. Persze megoldani nem tudom...De hátha így érthetőbb...


A tanár harmadik kérdése pedig az, hogy Milyen az előző

feladatban a pálya alakja? Levezetéssel.

2014. márc. 8. 15:02
 5/6 anonim válasza:
Vágj ki a füzetedből 12 háromszöget majd ragaszd őket úgy össze, hogy egy paralelepipedont alkossanak. Számold ki az egyik oldal irányszögét, az irányértékből majd ennek segítségével megkapod a tájékozási szöget.(kivonod az értékből a szöget). Cosinus tétel felhasználásával pedig megkapod a kívánt időtartamot:)
2014. márc. 9. 21:06
 6/6 anonim válasza:
Anyádat.
2014. márc. 9. 21:42