Sziszka7249 kérdése:

Egy húrnégyszög adott körüljárási irány szerint szögeinek aránya 3:2:9:10 számítsuk ki a négyszög szögeit? Előfordulhat-e a 2:5:4:4 arány? Miért?


2014. márc. 4. 10:06
 1/3 anonim ***** válasza:
45, 30, 135, 150; nem, mert ilyen arányokkal a szemközti szögek összege nem lenne 180.
2014. márc. 4. 10:28
 2/3 A kérdező kommentje:
köszi. le tudnád írni hogy számoltad ki?
2014. márc. 4. 10:46
 3/3 okéé14 ***** válasza:

ugye a húr4szögben a szemközti szögek összege 180°

ha körüljárás irányában vannak a szögek arányai, akkor tegyük fel, h az első alfa majd béta, gamma, delta

egymással szemben az alfa és a gamma, a béta és a delta vannak.

először ki kell számolni, hogy egy egység hány fok:

3+9=2+10=12 ... 180°/12=15° tehát egy egység 15°

(alfa+gamma aránya=béta+delta arányával)

akkor az alfa az 3*15=45°

a gamma az 9*15=135° (-és 135°+45°=180°)


a béta az 2*15=30°

a delta az 10*15=150° (-és 30°+150°=180°)


látod, ilyen egyszerű...



a 2:5:4:4 aránya azért nem lehet, mert:

2+4 nem egyenlő 5+4 ... vagyis nem lehet, hogy ugyanannyi legyen az arányszámuk


(szerintem így kell.... :) )

2014. márc. 5. 14:57