Nem megy a matekházi eltudnátok magyarázni?


13


Egy városban lévő áruházban 4800 Ft-ba kerül egy bizonyos szőnyegpadló métere. A gyár saját boltjában ennél olcsóbban, az előbbi ár 85%-áért árusítja. Hány méter szőnyegpadló vásárlása esetén éri meg a 80km-re lévő gyárba elmenni vásárolni, ha autóval 1 km út 20 Ft-ba kerül?


14


Egy baktériumtenyészetben N0 baktérium van. 2 óra múlva 800, újabb 2 óra múlva 2500 lesz a baktériumok száma. Expodenciális növekedést tételezünk fel: egyenlő időközönként ugyanannyiszorosára nő a baktériumok száma.


a, Hányszor annyi baktérium volt a 4. óra végén, mint a 2. óra végén?

b, Hány baktérium volt a megfigyelés kezdetén?

c, Hány baktérium volt a megfigelés kezdete után 9 órával?


15


Két torony áll a síkon egymástól 60m távolságra. Az egyik 50 m, a másik 40 m magas. A két torony talppontját összekető egyenes úton található egy olyan kút, amely egyenlő távolságra van a tornyok csúcsaitól.


a, Készítsen ábrát a feladathoz!

b, Szerkessze meg a kút helyét a rajzon!

c, Számítsa ki, milyen messze van a kút a tornyok talp pontjaitól!


16


Egy 10 cm belső átmérőjű, magas üveghenger félig van vízzel. Melyik esetben emelkedik többet a víz szintje: ha egy 3 cm sugatú tömör fémgolyót vagy ha egy 5 cm élű tömör fémkockát helyezünk a vízbe? Hány milliméterrel nagyobb a víz szint emelkedése?



2014. márc. 1. 11:13
 1/4 okéé14 ***** válasza:

13

4800*0.85=4080 Ft/m a gyárban a szőnyeg

-mert: 1, a százalékláb(jelenleg 85%) 100-ad részével kell osztani az eredeti összeget, és akkor megkapjuk, hogy az a bizonyos százalék mennyi

-mert: 2, 100% = 4800 Ft/

1% = 4800/100=48 Ft/m

85% = 48*85=4080 Ft/m


80*20=1600 Ft/Km

-mert: 1 km = 20 Ft

80 km = 20*80= 1600 Ft


4800-4080=720 Ft/m => (1600*2)/720=4,444stb. ~ 4,5

-mert: ha a városban vásárol, 720 Ft-tal többet fizet a szőnyegért, de nem kell kifizetnie az útiköltséget(ami ugye oda-vissza 3200) ezért, ha 4,5 métert vesz, akkor már megéri neki, mert annyival olcsóbb, hogy még az útiköltséggel is kevesebb mintha a városban venné.

2014. márc. 1. 13:22
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) Többire valaki?
2014. márc. 2. 12:59
 3/4 anonim ***** válasza:

15. feladat


Két módszer a megoldáshoz


[link]


Van még egy harmadik is, de az picit hosszabb ezeknél, és azt sem tudom, hanyadikos a kérdező, milyen eszközökkel rendelkezik.


Remélem, az ábrán látható megoldások megfelelnek a tudásszintjének.


DeeDee

**********

2014. márc. 3. 19:24
 4/4 anonim ***** válasza:

16. feladat


Gondolom, a gömb és kocka térfogatának kiszámítása nem okoz gondot.


A kérdés megválaszolásához célszerű kiszámítani a henger skálaértékét (sé),

vagyis, hogy mekkora térfogat növekedés okoz 1mm vízszint emelkedést.


Ehhez ki kell számolni egy 10 cm átmérőjű és 1 mm magas henger térfogatát.

Mivel a henger sugara (r) 5 cm, a magassága (h) 0,1 cm (1 mm), ezért

Vs = r²πh

Vs = 25π*0,1

Vs = 2,5π

vagyis a skálaérték

sé = 2,5π cm³/mm


Ezután kiszámolod a gömb (Vg) majd a kocka (Vk) térfogatát, ezeket elosztva a skálaértékkel megkapod az általuk okozott vízszint emelkedést, amiből eldöntheted, melyik okoz nagyobb szintemelkedést, majd ezek különbsége megadja a választ a második kérdésre.


DeeDee

*******

2014. márc. 3. 19:52