Kombinatorika! Segít valaki?


Egy n tagú társaságban mindenki küldött karácsonyi képeslapot mindenkinek, így összesen 153 képeslap lett elküldve.

Hány tagú a társaság?


Köszi mindenkinek :)



2014. febr. 25. 18:25
 1/4 anonim ***** válasza:

Az n tagú társaságból válasszunk ki 1 embert. Ez az ember n-1 embernek tud küldeni (mert ugye önmagának nem küld). Ezt mindegyik taggal meg tudjuk csinálni, összesen n-nyien vannak, ezért n(n-1) képeslap lett elküldve, vagyis 153:


n(n-1)=153


Zárójelbontás, majd 0-ra redukálás után:


n^2-n-153=0


Megoldásnak nem egész szám jön ki, így ilyen eset nem lehetséges.

2014. febr. 25. 18:38
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2014. febr. 25. 18:40
 3/4 anonim ***** válasza:
Már hogyne lenne lehetséges? A feladat egy szóval sem említi, hogy mindenki csak egy képeslapot küldött. ;)
2014. febr. 25. 19:35
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha így értelmezzük a feladatot, akkor nem adható meg egyértelműen a megoldás, csak azt tudjuk mondani, hogy legalább 2-en, legfeljebb 12-en voltak.


Ha viszont 153 helyett 156 lenne, akkor szépen kijönne, hogy n=13 (ezt csak most vettem észre).

2014. febr. 25. 20:35