Szacs93 kérdése:

Kaptam egy feladatot egyetemen diszkrét matematika tárgyból, a tanár azt mondta, ha megoldom ad egy vizsga ötöst. Valaki tud segíteni?

A feladat: Ha n=4k+1 és (fi)=(V,E) gráfja |V|=n és (fi) izomorf (fi) komplementerével, akkor igazoljuk, hogy van olyan i eleme V csúcsa (fi)-nek amire d(i)=(n-1)/2!

2014. febr. 25. 08:58
 1/4 bongolo ***** válasza:

Gondolom d(i) az i-edik csúcs fokszáma.


Először néhány meggondolás, amik nem feltétlenül kellenek még a megoldáshoz:

Ha izomorf két gráf, akkor minden csúcsnak kell legyen egy párja a másik gráfban, aminek ugyanakkora a fokszáma. Vagyis Σd(i) egyforma kell legyen a két gráfban. (Ez csak szükséges feltétel!)

Ha a komplementerrel izomorf, akkor Σd(i) éppen a teljes gráf élszámának a fele kell legyen ezért. (Most nem fontos, de mivel a teljes gráf élszáma n(n-1)/2, ebből következik egyébként, hogy az ilyen "önmagával komplementer" gráfoknál n=4k vagy n=4k+1 lehet csak, hisz vagy n, vagy n-1 osztható kell legyen 4-gyel.)


Ez viszont már kell a megoldáshoz:

Ha az x-edik csúcsnak d(x) a fokszáma, akkor ugyanennek a csúcsnak a fokszáma a komplementer gráfban n-1-d(x). Mivel izomorf önmaga komplementerével, ezért vagy az van, hogy minden x-hez kell lennie az eredeti gráfban egy y csúcsnak, amire d(y) = n-1-d(x), vagy önmaga lesz a csúcs párja az izomorf gráfban.

Ha az x és y csúcsok felelnek meg egymásnak a komplementer gráfokban, akkor d(x)+d(y)=n-1, ha pedig saját magához rendelődik a csúcs, akkor d(x) = (n-1)/2 kell legyen.

Vagyis az átlagos fokszám kereken (n-1)/2


Páratlan számú csúcsa van a gráfnak, tehát muszáj legyen olyan csúcsa, ami önmagának a párja.


Már csak ki kell számolni, hogy mennyi az átlagos fokszám, és kész leszel. Azt rád bízom.

2014. febr. 25. 10:05
 2/4 anonim ***** válasza:
Hrm, kell ehhez az átlag? Ugye a lehetséges pont fokszámok 0...n-1 , nézzük azoknak a pontonak a halmazát (legyen A a neve) amik fokszáma a 0..2k-2 intervallumba esik illetve azokat (B halmaz) amiknek a fokszáma. 2k+2..4k intervallumba esnek. Mivel izomorf a komplementerével, minden a A-ban megfelel pontosan egy b B-ben és viszont. A és B diszjunkt. Eszerint A unió B páros számú pontot tartalmaz, a gráfnak páratlan számú pontja van, tehát van egy olyan ami nem tartozik egyikbe se, tehát fokszáma 2k.
2014. febr. 25. 12:27
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, majd átrágom magam rajta, hogy mit sikerül megértenem, az más kérdés, de minden esetre örök hála mindkettőtöknek! :)
2014. febr. 25. 18:00
 4/4 bongolo ***** válasza:
Ja, most látom, hogy az utolsó mondatom már nem is kellett volna, nem kell mást már kiszámolni. Pedig akartam neked hagyni valamit, hogy te is dolgozz kicsit az ötösért :)
2014. febr. 25. 18:32