Nem megy a matek feladat, letudnátok nekem vezetni hogy megértsem?


17

Sanyi a következő feladványt adta barátainak: "Az asztalon áll két, téglatest alakú doboz. Az egyik doboz egy csúcsból induló éleinek hossza egy számtani sorozat három szomszédos tagja. A két doboz legrövidebb élének hossza egyenlő. A másik doboz második éle 1 cm-rel, a harmadik 6 cm-rel hosszabb az első doboz megfelelő élénél. ez utóbbi doboz éleinek hossza ebben a sorrendben egy mértani sorozat három szomszédos tagja. Annyit még elárulhatok, hogy a kisebbik doboz tizenkét élének együttes hossza 84 cm. Határozzátok meg, mennyivel nagyobb a második doboz térfogata az elsőnél!" Oldja meg Sanyi barátaival együtt a feladványt!



2014. febr. 22. 11:17
 1/3 anonim ***** válasza:
40%

Gondolom Sanyi barátai elbújtak, és egyedül maradtál :D


Az első téglatest élei a;a+d;a+2d, a másik téglatest élei a;a+d+1;a+2d+6, továbbá azt is tudjuk, hogy a kisebbik téglatest éleinek összege 84 cm, tehát 4*(a+a+d+a+2d)=84, ezt kiszámoljuk:


4(a+a+d+a+2d)=84 /:4; összevonás

3a+3d=21 /:3

a+d=7, tehát azt már tudjuk, hogy a kis téglatest középső élének hossza 7 cm, a nagyobbiké 7+1=8 cm.


Tehát a téglatestek élei: a;7;a+2d és a;8;a+2d+6, de ezek az élek így is felírhatók: 7-d;7;7+d és 7-d;8;7+d+6, vagyis 7-d;8;13+d. Erről a hármasról tudjuk, hogy mértani sorozatot alotnak, vagyis igaz az, hogy a két szélső szorzata egyenlő a középső négyzetével:


(7-d)(13+d)=8^4=64 /zárójelbontás

91+7d-13d-d^2=64 /összevonás; 0-ra redukálás

0=d^2+6d-27


Másodfokú egyenlet megoldóképletét használjuk: d1=3 és d2=-9, de a d=-9 nem jó, mivel akkor az első él 7+9=14 lenne, ekkor ez nem a legrövidebb lenne. Tehát d=3-ra az első él 7-3=4 cm-es, a harmadik 7+3=10 cm-es.


A nagy téglatestnél az első él 7-3=4 cm-es, a harmadik 13+3=16 cm-es.

2014. febr. 22. 12:24
 2/3 anonim ***** válasza:

Meg kell keresni Sanyi barátait, különben nem tudod velük együtt megoldani.

A legegyszerűbb, ha be tudod bizonyítani, hogy Sanyinak nincsenek barátai, ebben az esetben ugyanis a feladat megoldhatatlan, és nem is kell a részletekkel törődnöd.

Azt szerencsére senki nem kérte, hogy egyedül oldd meg.


(Mielőtt valaki kötekedni kezdene: ez van ideírva, ez a feladat, nem én fogalmaztam meg hülyén.)

2014. febr. 22. 12:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget :)
2014. febr. 23. 13:47