DVI kérdése:

A vészfékezés kezdete után, mennyi idő múlva áll meg a 12km/s sebességű autóbusz. Ha-e fékezéskor a surlódási tényező 0,4?

2014. febr. 20. 18:13
 1/1 bongolo ***** válasza:

A súrlódás lassítja.

Fs = µ·m·g

Nem tudjuk a tömeget, de bizonyára ki fog esni. Most még nem tudom, hogy tényleg ki fog-e esni, de muszáj neki, mert nincs megadva.

Szóval ez az Fs erő hat rá vízszintesen, ebből jön a negatív előjelű gyorsulás, ami lassítja.

-Fs = m·a

-µ·m·g = m·a

tényleg kiesik a tömeg:

a = -µ·g


Ezzel a gyorsulással (ami lassulás, mert negatív) t idő alatt nulla lesz a sebesség:

v = v₀ + a·t

0 = v₀ - µ·g·t

ahol v₀ = 12 km/h. Ezt m/s-ba kell először átszámolni!

v₀ = µ·g·t

t = v₀/(µ·g)

2014. febr. 21. 00:12